Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„LUDZIE – NAUKA – WPŁYW” – ósme spotkanie naukowe

10.04.2024 - 12:48, aktualizacja 10.04.2024 - 12:48
Redakcja: kajastruzyk

16 kwietnia 2024 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, s. A1.8) o godz. 13.30 odbędzie się ósme spotkanie naukowe z cyklu „LUDZIE – NAUKA – WPŁYW” pod patronatem Dziekana Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Adama Dziadka. Tematem spotkania będą „Egipskie mumie jako międzykulturowy fenomen”.

Starożytne egipskie mumie to nie tylko zabalsamowane szczątki przedstawicieli wielkiej cywilizacji. Były one przedmiotem wielostronnej i międzykulturowej wymiany. Na przykład niektóre materiały do balsamowania sprowadzano do Egiptu nawet z Azji Południowo-Wschodniej. W nowożytnej Europie natomiast wykorzystywano je np. do celów medycznych czy jako składnik farb. Nawet w XVII- i XVIII-wiecznej Japonii znalazły zastosowanie dzięki importowanym holenderskim podręcznikom medycznym, w których zalecano sproszkowane mumie jako lekarstwo. Mumie oczywiście docierały także do Polski. Pierwotnie używane jako leki stały się ciekawostkami, by ostatecznie znaleźć się w zbiorach naukowych. Powołany w grudniu 2015 roku Warsaw Mummy Project ma na celu kompleksowe i interdyscyplinarne przebadanie mumii przechowywanych w Muzeum Narodowym w Warszawie, największego w naszym kraju tego typu zbioru. Kolekcja obejmuje około 42 mumie, w jej skład wchodzą całe szczątki ludzkie, ich części oraz mumie zwierzęce. Kiedy udaje się ustalić pochodzenie ludzkich szczątków, często na podstawie inskrypcji na ich trumnach, okazuje się, że pochodzą z Teb i datowane są na I tysiąclecie p.n.e. Kolekcja ta jest wyrazem aspiracji intelektualnych w różnych okresach historii Polski i współczesnych dążeń badawczych obecnego pokolenia naukowców. Celem wykładu jest pokazanie wieloaspektowości takich studiów i obecnego stanu badań Warsaw Mummy Project.

Goście:

dr Wojciech Ejsmond – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik badań archeologicznych w Gebelein (południowy Egipt) i współkierownik projektu Warsaw Mummy Project. Jego zainteresowania obejmują początki cywilizacji nad Nilem oraz egipskie mumie.

Marzena Ożarek-Szilke – absolwentka archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i współkierowniczka Warsaw Mummy Project, specjalistka w zakresie nowoczesnych technik badań mumii, antropolog fizyczny, paleopatolog, archeolog, członkini Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland i International Association of Egyptologists.

SPOTKANIE 8 – PLAKAT

 

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). Spotkanie dostępne będzie również zdalnie (MS Teams). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

dwoje naukowców oglądających mumię

return to top