Obchody Dnia Świętej Łucji

02.12.2022 - 14:23, aktualizacja 02.12.2022 - 14:23
Redakcja: am

W imieniu wszystkich studentów kierunku filologia germańska – specjalizacja j. szwedzki, serdecznie zapraszamy na wspólne obchody Dnia Św. Łucji.

Uroczystość odbędzie się dnia 12.12.2022 o godzinie 13:00 w Sali Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Generała Stefana Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu.

Obchody Dnia Świętej Łucji to jedna z najpiękniejszych i zarazem najważniejszych tradycji szwedzkich. Ubrana w białe szaty, z płonącymi świeczkami na głowie Łucja wraz ze swoim orszakiem ma rozpraszać zimowe ciemności, niosąc tym samym nadzieję.

Zwyczaj celebrowania Dnia Świętej Łucji na Uniwersytecie Śląskim został zapoczątkowany już w latach 70-tych. W programie poza przejściem orszaku przewidzieliśmy krótkie prelekcje o św. Łucji i szwedzkich potrawach bożonarodzeniowych oraz wspólne kolędowanie.

Plakat informujący o wydarzeniu