„Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” – promocja publikacji i projektu dr Moniki Glosowitz

06.02.2024 - 12:19, aktualizacja 06.02.2024 - 12:19
Redakcja: am

8 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1, sala Parnassos) odbędzie się spotkanie z dr Moniką Glosowitz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pomysłodawczynią i koordynatorką „Pamiętników kobiet z rodzin górniczych”, a także z Celiną Bluszcz i Magdaleną Gościniak, bohaterkami projektu.

„W «Pamiętnikach kobiet z rodzin górniczych» wybrzmiewają konkretne głosy, których nikt nie komentuje, nie zagaduje, nie opisuje, nie tłumaczy w imieniu autorek. Głosy te dopowiadają się nawzajem, oświetlają, powtarzające się doświadczenia wybrzmiewają jak refreny, przykuwając naszą uwagę w miejscach wspólnych przeżyć, akcentując elementy historii zbiorowej. Afirmowana jest w tych opowieściach przede wszystkim siła kobiet, ich sprawczość i solidarność w obliczu gospodarczych, społecznych, narodowościowych, etnicznych tragedii, zapaści i konfliktów” – można przeczytać we wstępie dr Moniki Glosowitz.

Rozmowę poprowadzi dr Krystian Węgrzynek. Wstęp wolny.

notes w skórzanej oprawie