Premiera „Opowieści kanterberyjskich” Geoffreya Chaucera

23.09.2021 - 15:34, aktualizacja 23.09.2021 - 15:34
Redakcja: am
Tagi: Biblioteka Śląska

Już wkrótce nakładem Biblioteki Śląskiej ukaże się kompletny przekład „Opowieści kanterberyjskich”, arcydzieła średniowiecznej poezji – jednej z podstawowych pozycji kanonu literatury europejskiej. To przedsięwzięcie wzbogacające polski dorobek przekładowy i kontynuujące tradycję translacji arcydzieł literatury światowej.

„Opowieści kanterberyjskie” Geoffreya Chaucera były dotąd tłumaczone na język polski jedynie we fragmentach. Za nowy, pełny przekład odpowiada Jarek Zawadzki. Język przekładu – niearchaizowany – jest naturalny i przejrzysty. To sprawia, że tłumaczenie będzie zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.  Publikacja została wzbogacona ilustracjami przygotowanymi przez Macieja Sieńczyka – rysownika i twórcę komiksów, którego ilustracje można znaleźć w magazynach np. „Newsweek”, „Przekrój”, „Wysokie Obcasy”, także w internetowym „Dwutygodniku” oraz w książkach m.in. Doroty Masłowskiej. Jako pierwszy w historii twórca komiksu został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za album „Przygody na Bezludnej Wyspie”.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna Opowieści Kanterberyjskich, który zrealizowali z nami: Robert Talarczyk, Dyrektor Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego (głos), Bastarda Trio „Requiem aeternam” (muzyka),  Anna Slotorsz @NOVO (animacja).

Premiera książki odbędzie się 28 września 2021 roku o godz. 17.00 w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej (plac Rady Europy 1, Katowice).

W programie wydarzenia panele:

1. Chaucer w polszczyźnie, O języku średnioangielskim i wyzwaniach translatorskich związanych z pierwszym kompletnym przekładem dzieła Chaucera z tłumaczem Jarkiem Zawadzkim rozmawia prof. dr hab. Rafał Molencki.
  2. Chaucer „przerysowany”, O kanonie literatury powszechnej, świecie „Opowieści kanterberyjskich” oraz Chaucerowskiej afektologii rozmawiają dr hab. Anna Czarnowus, prof. UŚ, dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ oraz Maciej Sieńczyk, ilustrator.

Prowadzenie: dr Anna Musialik, dr Jan Baron

Szczegóły dotyczące sprzedaży publikacji → strona Biblioteki Śląskiej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

okładka książki Geoffreya Chaucera pt. "Opowieści kanterberyjskie"