XI Międzynarodowa Konferencja Magistrantów

30.03.2023 - 14:06, aktualizacja 15.05.2023 - 14:07
Redakcja: mn

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na XI Międzynarodową Konferencję Magistrantów, która odbędzie się 17 maja 2023 roku w trybie hybrydowym.

Obrady stacjonarne odbędą się na Wydziale Humanistycznym w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4) w Auli im. Andrzeja Pawlikowskiego, z kolei sekcje online na platformie ZOOM.

Konferencja jest organizowana przez jednostki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Szkołę Języka i Kultury Polskiej, Wydział Humanistyczny, Centrum Języka i Kultury Chińskiej oraz Koło Naukowe Studentów Obcokrajowców „Wieża Babel”.

Celem spotkania jest umożliwienie magistrantom, wyróżniającym się studentom ostatniego roku studiów licencjackich oraz doktorantom zaprezentowania fragmentów własnych prac dyplomowych lub zagadnień z nimi związanych.

Nadchodząca edycja konferencji odbywa się pod hasłem „Migracja – cywilizacja, kultura, język” i będzie poświęcona zagadnieniom związanym z uwarunkowaniami, czynnikami sprawczymi i wyznacznikami migracji. Zjawisko „przemieszczania się” zostanie zaprezentowane podczas konferencji najszerzej jak to możliwe (m.in. dawne i współczesne wyznaczniki migracji, jej odczytania w nowych kontekstach, nie tylko humanistycznych).  Studenci-obcokrajowcy mogą zatem przedstawić swój punkt widzenia na polską literaturę, kulturę i język, z kolei studenci polscy mogą zaprezentować podczas wystąpień problematykę interkulturową. Katowickie spotkania są znakomitą okazją do interesujących dyskusji w międzynarodowym gronie z udziałem i pod kierunkiem specjalistów: językoznawców, kulturoznawców i literaturoznawców.

Uczestnikami poprzednich edycji konferencji byli studenci Uniwersytetu Śląskiego oraz innych ośrodków akademickich w kraju (m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), jak i za granicą (Uniwersytetu Bolońskiego, Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, Uniwersytetu Federalnego Stanu Parana w Kurytybie). W konferencjach biorą udział również studenci uczelni o innych profilach (m.in. ASP czy politechniki). Pragniemy, aby tegoroczne spotkanie stało się forum wymiany doświadczeń obcokrajowców i Polaków zajmujących się zagadnieniem migracji.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest tutaj.

XI Międzynarodowej Konferencji Magistrantów