Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Grafika: zdjęcie widok przez rzekę na Kościół św. Marcina (Wielki) i Wieżę Ratusza w Kolonii w Niemczech; u góry logo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na dole tekst: Wydział Humanistyczny Środkowoeuropejskie studia historyczne

STUDIA II STOPNIA

ŚRODKOWOEUROPEJSKIE STUDIA HISTORYCZNE

Kierunek jest wspólną inicjatywą Uniwersytetów w Ostrawie, Bańskiej Bystrzycy i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i pozwala na studiowanie w trzech krajach partnerskich.

języki wykładowe: polski, czeski, słowacki

Wspólne Środkowoeuropejskie studia historyczne mają przygotować historyka, który zna dobrze dzieje tego regionu Europy, a także tajniki warsztatu zawodowego historyków dziejów Czech, Polski i Słowacji.

Prowadzone na wszystkich uczelniach Czech, Polski i Słowacji studia historyczne zamykają się w swoich „państwowych” czy „narodowych” granicach. Wykładana tam historia powszechna rzadko odnosi się do krajów sąsiednich. Zakładamy, że istnieje spora grupa absolwentów studiów licencjackich z szeroko pojętego pogranicza polsko-czesko-słowackiego, którzy będą zainteresowani pogłębieniem swej wiedzy i możliwością studiowania nie tylko w kraju, ale za granicą.

studia międzynarodowe

Dzięki współpracy uczonych z trzech krajów partnerskich podczas studiów uczestnik będzie mógł zapoznać się z dorobkiem badawczym, który da mu kompetencje pozwalające na prowadzenie dociekań nie tylko nad dziejami państw i narodów Środkowej Europy, ale także ich wzajemnymi relacjami, stosunkami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi, kulturalnymi, nad kształtowaniem się i specyfiką pograniczy. Wiedza o przeszłości Europy Środkowej będzie przydatna przykładowo dla socjologów, filologów czy absolwentów innych studiów zawodowych.

Ofertę studiów międzynarodowych kierujemy przede wszystkim do absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia, pragnących kontynuować swą edukację historyczną, ale również do absolwentów innych kierunków studiów humanistycznych czy z dziedziny nauk społecznych, którzy będą chcieli poszerzyć swe kompetencje zawodowe.

Studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju instytucjach, jako historyk-specjalista, potrafiący uwzględnić w swojej pracy tradycje historyczne i dorobek kulturowy Europy Środkowej, rozumiejący specyfikę tego obszaru i przygotowany (także językowo) do prac w zakresie upowszechniania historii.

Poznaj nas lepiej

Koło naukowe

Kampus Katowice

Aktywności dodatkowe

Piłkarski Turniej Trzech Uniwersytetów

Turniej Trzech Uniwersytetów

Tradycja zawodów sportowych, w których na murawie spotykają się reprezentacje Katedry Historii Uniwersytetu Ostrawskiego, Katedry Historii Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, sięga roku 2018. Pierwszy turniej został rozegrany w Katowicach, w następnym roku na Słowacji, a we wrześniu 2021 roku reprezentacje spotkały się w Czechach.

Bańska Bystrzyca

Studia w trzech krajach

Założenie kierunku jest takie, że przez dwa lata nauki studenci są w ruchu – przez pierwsze pół roku studiują na UŚ, intensywnie ucząc się języka czeskiego i słowackiego. Kolejne dwa semestry spędzają na naszych uczelniach partnerskich w Bańskiej Bystrzycy i Ostrawie, a następnie wracają na ostatni semestr do Instytutu Historii UŚ.

Perspektywa studentów

Pozytywnym zaskoczeniem związanym ze Środkowoeuropejskim Studiami Historycznymi okazała się duża doza zaufania ze strony kadry naukowej, zarówno pracowników UŚ jak i ich kolegów z uniwersytetów w Ostrawie i Bańskiej Bystrzycy. Przejawem tego zaufania była znaczna swoboda w dobrze zajęć i sposobów ich realizacji, zarówno w czasie wyjazdów jak i pobytu w kraju.

Dobrze zorganizowane zaplecze finansowe wyjazdów do Czech i na Słowację, pozwoliło ze spokojem poznawać te kraje, zarówno pod względem ich kultury jak i zasobów archiwalnych oraz bibliotecznych, dodatkowo dając okazją do nawiązania wielu ciekawych międzynarodowych znajomości.

O jakości kształcenia, zarówno w czasie wyjazdów jak i pobytu w kraju najlepiej świadczy to, że po studiach, mimo niesprzyjającej sytuacji na świecie związanej z pandemią, udało mi się odnaleźć satysfakcjonującą pracę w zawodzie historyka.

Powyższe elementy pozwoliły mi by w czasie studiów lepiej poznać naszych południowych sąsiadów oraz dogłębnie przestudiować interesujące mnie zagadnienia historyczne.

Karol Krajewski, absolwent Środkowoeuropejskich Studiów Historycznych UŚ

Gdzie będziesz studiować?

Skontaktuj się z nami:

Agnieszka Bartnik

tel.: 663 103 437

e-mail: agnieszka.bartnik@us.edu.pl 

ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

return to top