Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wypaleni pandemią: zjawisko wypalenia pandemicznego w Polsce

07.12.2021 - 14:39 aktualizacja 08.12.2021 - 08:27
Redakcja: violettakulik

Badania poświęcone funkcjonowaniu człowieka w warunkach stresu pokazały, iż długotrwałe poczucie, że własne zasoby i umiejętności radzenia sobie nie są wystarczające względem wymagań sytuacyjnych powodują zjawisko wypalenia (Maslach i Leitner, 2016). Wypalenie najczęściej doświadczane jest w kontekście środowiska zawodowego, jednak syndrom wypalenia obserwuje się także w ramach funkcjonowania w innych rolach, np. w roli rodzicielskiej (Mikolajczak etal., 2019).

Pandemia COVID-19 wiąże się z długotrwałą ekspozycją na nowe i stosunkowo trwałe stresory, np. zagrożenie zdrowia, zagrożenie pogorszeniem sytuacji zawodowej, etc. Funkcjonowanie w warunkach stresu pandemicznego może zatem powodować rozwój syndromu wypalenia. Problemowi temu poświęcone zostały badania, zrealizowane przez Marcina Moronia, Łukasza Jach, Karinę Atłas i Justynę Nowakowską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (tworzących zespół Uniwersyteckiego Centrum Kreatywnego Obywatelstwa) wraz z Muratem Yildiriem z University of Leicester, które opublikowano w listopadzie w czasopiśmie Current Psychology Exhausted due to the pandemic: Validation of Coronavirus Stress Measure and COVID-19 Burnout Scale in a Polish sample | SpringerLink

W badaniach raportowanych w artykule zaprezentowano polską wersję narzędzi pomiarowych służących do oceny stresu pandemicznego i wypalenia pandemicznego. Pokazano, iż w rok po wybuchu pandemii nadal notowano wysokie poziomy stresu i wypalenia pandemicznego, zaś wskaźniki te pozytywnie korelowały z depresyjnością i lękowością. Psychologiczna odporność okazała się być predyktorem niższego stresu i pandemii. W badaniach zaproponowano tymczasowe punkty odcięcia, które mogą służyć do identyfikacji osób szczególnie zagrożonych konsekwencjami funkcjonowania w warunkach stresu pandemicznego. Ich zastosowanie może pomóc w docieraniu do osób, które z powodu swojego sposobu reagowania na stres psychologiczny w obliczu pandemii COVID-19 są zagrożone rozwojem zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych.

Aktualnie prowadzone są dalsze badania nad zagadnieniem wypalenia pandemicznego w kontekście relacji rodzinnych oraz innych typów wypalenia.

return to top