Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

O kształceniu przyszłych kadr dla placówek dyplomatycznych i administracji rządowej – rozmowa z dr Renatą Jankowską, prof. UŚ

30.06.2022 - 07:49 aktualizacja 30.06.2022 - 07:56
Redakcja: violettakulik

Dzień Sejmu Polskiego przypada na dzień 1 lipca. Uchwałę w tej sprawie posłowie podjęli 12 czerwca 2015 roku przez aklamację.

O kształceniu przyszłych kadr m.in. dla placówek dyplomatycznych, instytucji międzynarodowych i administracji rządowej rozmawiamy z dr Renatą Jankowską, prof. UŚ.

 

Violetta Kulik: Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji są od zeszłego roku propozycją w ofercie Uniwersytetu Śląskiego. Jaki jest cel programowy kierunku?

Dr Renata Jankowska, prof. UŚ: Kierunek Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji jest programem dedykowanym przede wszystkim tym studentom, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z pracą w dyplomacji, w administracji rządowej, w organizacjach międzynarodowych i w instytucjach unijnych.

Violetta Kulik: Studentów kierunku przygotowuje się do pracy w administracji rządowej, służbie cywilnej, w polskich placówkach dyplomatycznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, w tym europejskich. Kto pomaga w realizacji tego celu?

Dr Renata Jankowska, prof. UŚ: Studenci uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Śląskiego, ale też i ekspertów zewnętrznych oraz profesorów zagranicznych. Zajęcia z praktykami są niezwykle istotne dla studentów, którzy nie tylko mogą czerpać z wiedzy eksperckiej, ale też bezpośrednio dyskutować o swoich wątpliwościach związanych z planowaną karierą zawodową. W roku akademickim 2021/2022 wśród naszych ekspertów znaleźli się ambasadorowie, pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP w Waszyngtonie, instytucji unijnych.

Violetta Kulik: W ubiegłym tygodniu studenci kierunku Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji udali się do Warszawy, aby bliżej poznać funkcjonowanie placówek dyplomatycznych i instytucji międzynarodowych miedzy innymi Sejmu. Czy studenci mieli możliwość uczestnictwa w obradach?

Dr Renata Jankowska, prof. UŚ: Ważnym elementem kształcenia na kierunku Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji są spotkania z ekspertami i wizyty studyjne podczas których studenci mogą poznać od kuchni funkcjonowanie instytucji. W zeszłym tygodniu gościliśmy ze studentami w Ambasadzie Francji, gdzie spotkaliśmy się z Panią Lucie Stepanyan, pierwszą radczynią Ambasady i Jean-Luciem Schneiderem, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej. Podczas wizyty w Sejmie, w którym byliśmy na zaproszenie Komisji Spraw Zagranicznych, studenci mieli okazję zwiedzić Sejm, ale też uczestniczyć w obradach. Na koniec wizyty studenci spotkali się z Panem Arturem Kucharskim, sekretarzem Komisji Spraw Zagranicznych. Pan Kucharski przedstawił zadania Komisji i przybliżył studentom organizację i funkcjonowanie Sejmu.

Violetta Kulik: Jakie tematy były poruszane podczas rozmów? Czy dotyczyły głównie przygotowanie do pracy w administracji rządowej?

Dr Renata Jankowska, prof. UŚ: Tematy rozmów były bardzo szerokie. W Ambasadzie Francji rozmawialiśmy o pracy w dyplomacji, o relacjach polsko-francuskich i o głównych priorytetach dyplomacji francuskiej. W Sejmie, ze względu na głosowanie, które zostało zaplanowane w trakcie naszej wizyty, niestety, nie udało nam się zrealizować zaplanowanych spotkań z posłami, ale pan Artur Kucharski przybliżył nam specyfikę pracy, przede wszystkim w Komisji Spraw Zagranicznych. O pracy w administracji rządowej rozmawialiśmy dopiero w ostatniej instytucji, którą odwiedziliśmy – w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie byliśmy gośćmi Pana Marka Korowajczyka, Dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych. Pan Dyrektor przybliżył studentom specyfikę i wyzwania pracy na stanowisko urzędnika służby cywilnej.

Jestem przekonana, że takie wizyty są bardzo ważne, zwłaszcza na takim kierunku jak Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji. Studenci mają możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania, w kwestiach, które być może są kluczowe dla podjęcia decyzji o przyszłej ścieżce zawodowej. Jest to też świetna okazja, żeby porozmawiać o praktykach studenckich, które są również ważnym elementem kształcenia.

Violetta Kulik: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

dr. Renata Jankowska, prof. UŚ

dr Renata Jankowska, prof. UŚ

return to top