Centrum Badawcze Społecznej Aktywizacji Seniorów przy Uniwersytecie Śląskim powstało w odpowiedzi na pojawiające się w ostatnich latach żywe dyskusje, poświęcone perspektywie starzejących się społeczeństw. Badacze starają się uchwycić obserwowane trendy w perspektywie kilkudziesięciu lat, w szczególności mając na uwadze wielopłaszczyznowe konsekwencje dla obywateli, poszczególnych sektorów gospodarki czy polityki publicznej. Konsekwencje te są interesujące nie tylko biorąc pod uwagę aspekty poznawcze zmian demograficznych. Stanowią one same w sobie niezwykle ważne wyzwania dla niemalże wszystkich obszarów funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Niosą ze sobą ważne zmiany o charakterze ekonomicznym, społecznym, psychologicznym, jak również politycznym, z którymi zmierzać się będą zarówno rządzący, jak i całe społeczeństwa.
Celami statutowymi Centrum są:
- aktywizacja społeczna, w tym obywatelska segmentu obywateli +65;
- pobudzenie potencjału społecznego segmentu obywateli +65;
- ukierunkowanie potencjału obywatelskiego segmentu obywateli +65 na ich aktywność społeczną;
- odziaływanie na podmiotowość społeczną i polityczną segmentu obywateli +65;
- procesy ‘włączania’ obywateli segmentu +65 w system społeczny, poprzez ukazywanie pozytywnych stron aktywności, zaangażowania, integracji, budowania relacji społecznych itp.
W ramach Centrum realizowane będą badania naukowe przez przedstawicieli dyscyplin: nauki o polityce i administracji, psychologia, pedagogika, socjologia, media i komunikacja społeczna.