Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Artykuł autorstwa dr. hab. Pawła Sarny, prof. UŚ i dr Eweliny Tyc na temat analizy teorii spiskowych

02.01.2025 - 10:28 aktualizacja 02.01.2025 - 13:15
Redakcja: violettakulik

W Res Rhetorica ukazał się artykuł autorstwa dr. hab. Pawła Sarny, prof. UŚ i dr Eweliny Tyc na temat analizy teorii spiskowych: Widok Dawne i nowe teorie spiskowe. Tworzenie i analiza opowiadań – warsztaty retoryczne

W artykule przedstawiono założenia, przebieg i efekty rozwijających kompetencje retoryczne zajęć skierowanych do studentów dziennikarstwa. Punktem wyjścia był paradygmat narracyjny Waltera Fishera, który może być wykorzystany zarówno w analizie, jak i tworzeniu własnych narracji. Posłużył on jako rama do omówienia zjawiska teorii spiskowych. W ramach zajęć studenci wypełniali ankiety badające ich stosunek do tego typu narracji, tworzyli własne teksty narracyjne, a także analizowali je w oparciu o zaproponowane kryteria.

Artykuł przedstawia wnioski z kolejnych etapów tego doświadczenia dydaktycznego, by podkreślić jego zalety, a także potencjalne zastrzeżenia, jako narzędzia rozwijającego umiejętności krytycznego myślenia, twórczego pisania oraz refleksji nad obecnością narracji spiskowych w przestrzeni medialnej.

zdjęcie rąk z długopisem i kartkami

return to top