Twórcze, zaskakujące, nieszablonowe…
To z pewnością nie jedyne słowa, którymi możemy opisać inspirujące wydarzenie, mające miejsce 22 listopada 2024 roku w spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice). Koło Naukowe „Włącznik”, we współpracy z przedstawicielami Koła Gier Planszowych i Centrum Badań Groznawczych, zorganizowało KreatywUŚ Festiwal wraz z towarzyszącym mu teatralizowanym Escape Roomem. Aktywności festiwalowe poszerzały horyzonty uczestników – rozwijając pokłady kreatywności, które już mieli w sobie. Z kolei udział w Escape Roomie pozwolił na świetną zabawę i zanurzenie się w niesamowitej historii nie z tego świata.
Licealiści, studenci oraz wszyscy zainteresowani wydarzeniem mieli okazję do wysłuchania ciekawych wypowiedzi dotyczących istoty kreatywności. Swoimi przemyśleniami podzielili się m.in.: Pani Prorektor dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, Pani Dziekana dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, zaprzyjaźnieni studenci z Uniwersytetu w Alicante.
Uczestnicy mieli także możliwość wzięcia udziału w dwóch różnych warsztatach. Na pierwszych z nich poznawali niesamowity świat gier RPG oraz spróbowali swoich sił w tworzeniu własnych propozycji. Na kolejnych rozwiązywali zadania doskonalące twórcze rozwiązywanie problemów, takie jak “Think out of the box” oraz “Marshmallow Challenge”.
Wydarzenie uświetniły swoją obecnością wspaniałe osoby ze świata nauki i edukacji:
- Dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk – adiunktka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prezeska Fundacji „Odważne w Nauce”, naukowczyni na liście 100 Kobiet Roku 2023 ForbesWomen, prowadząca podcast Bunkier Nauki, na Instagramie znana pod pseudonimem @doktorkatutorka;
- dr Mikołaj Marcela – pisarz, wykładowca akademicki, literaturoznawca, autor bestsellerowych poradników edukacyjnych, zbiorów esejów i powieści, pasjonat kulinarny;
- dr Magdalena Marekwia – pedagożka, doktorka nauk społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizująca się w edukacji matematycznej i wykorzystywaniu nowych technologii w pracy nauczyciela;
- Kinga Jureczko-Kowalska – współzałożycielka i dyrektorka Leśnej Szkoły Podstawowej w Żorach, prezeska Stowarzyszenie Ku Naturze Żory, z wykształcenia pedagog, muzykoterapeuta, nauczyciel.
Wystąpienia znakomitych gości i następujący po nich panel dyskusyjny, który moderowała nasza niezastąpiona mgr Klaudia Nowak, były swoistym powiewem świeżości. Mnogość tematów, jak i kreatywność nie miały końca. Słuchacze dowiedzieli się o najbardziej kreatywnym przedmiocie, jakim w leśnej szkole jest… patyk, a także, jak w imię kreatywności nie poddawać się systemowym rozwiązaniom, odnaleźć kreatywność w matematyce i naukach ścisłych.
Prelegenci podkreślali istotność przestrzeni, która nas otacza, jako czynnika pobudzającego kreatywność. Na KreatywUSiu, w takiej stymulującej przestrzeni, można było się wielowymiarowo “zanurzyć”. Autorski Escape Room w klimacie onirycznej opowieści o Alicji z Krainy Czarów i poszukiwania klucza do kreatywności odbywał się w przestrzeni dawnego banku, dziś piwnicy spinPLACE. Zaadaptowane pomieszczenia zapraszały uczestników do podróży w głąb siebie i odkrywania pokładów kreatywności, do której klucz mają już w sobie. Dla odważnych, którzy zdecydowali się zmierzyć z tym intrygującym wyzwaniem, przygotowane były nagrody rzeczowe.
Podczas wydarzenia dla uczestników dostępne były również ciekawe, rozwijające stoiska (a na nich: test kółek, ćwiczenia twórcze, wyzwanie “Ready, Set, Design”, metoda Design Thinking, emocjonujące planszówki, a także rękodzieło – szydełkowanie).
Wydarzenie zrealizowane zostało w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Wydarzenie było dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.