Pranie brudnych pieniędzy – podsumowanie spotkania

12.05.2022 - 08:57 aktualizacja 12.05.2022 - 10:14
Redakcja: violettakulik

Kolejne wydarzenie za nami. Tym razem studenci Politologii dowiedzieli się więcej o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu temu procederowi. We wtorek, 10 maja 2022 roku, uczestniczyli bowiem w warsztatach „Anti-Money Laundering w systemie bankowym”. Spotkanie poprowadzili pracownicy jednostki operacyjnej odpowiedzialnej za prowadzenie działań AML w ING Banku: Klaudia Lubczyk, Szymon Rosół oraz Bartosz Rogacz.

Celem spotkania było przybliżenie podstawowych informacji z zakresu podejmowanych przez instytucje finansowe, w tym banki, działań na rzecz przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Poruszone zagadnienia pozwoliły uczestnikom na poznanie wybranych uwarunkowań prawnych stanowiących podstawę działania systemu AML oraz miejsca i roli sektora bankowego w ich realizacji. Uczestnicy poznali pojęcie Know Your Customer oraz jego praktyczne przejawy w zakresie realizacji obowiązków stawianych przez ustawodawcę względem instytucji finansowych. Zaprezentowane zostały również podstawowe możliwości pozyskiwania i wykorzystania informacji z otwartych źródeł informacji w analizie AML oraz przykładowe schematy prania brudnych pieniędzy. Prowadzący przeprowadzili także diagnozę obecnej sytuacji międzynarodowej i ryzyko, jakie niesie ona za sobą dla sektora finansowego w perspektywie AML.

Banknoty trzymane w dłoniach.

Uczestnicy szkolenia, siedzą w ławkach

Uczestnicy szkolenia siedzą w ławkach, prelegent na środku sali.