29.08.2024 - 08:54 aktualizacja 29.08.2024 - 08:55
Redakcja: violettakulik

„Polityka kobiet, czy kobiety polityki?” Płeć jako element obrazów medialnych kobiet  to nowa publikacja autorstwa dr Katarzyny Brzozy-Kolorz.

Monografia wpisuje się w obszar women’s media studies wypełniając w pewnym zakresie lukę w tym temacie istniejącą na polskim rynku wydawniczym. Praca ma interdyscyplinarny charakter w warstwie teoretycznej i empirycznej, choć akcent został położony na nauki o mediach i komunikacji społecznej oraz na nauki o polityce i administracji.
Prowadzone dociekania były próbą uzyskania odpowiedzi na pytanie: czy i w jaki sposób płeć jest czynnikiem rzutującym na obrazy medialne kobiet świata polityki, prezentowane w wybranych polskich tygodnikach opinii.

W części pierwszej pokazano rozwój i dotychczasowe ustalenia w zakresie women’s media studies, wykorzystując dorobek badaczy zagranicznych oraz aktywności podejmowane przez naukowców polskich. Natomiast w drugiej części zaprezentowano wyniki analizy zawartości, które uczyniono fundamentem autorskiej typologii sposobów medialnego obrazowania polityczek i żon polityków, a także punktem wyjścia do skonstruowania modeli obrazów medialnych kobiet świata polityki w analizowanych materiałach medialnych.

Okładka książki

dr Katarzyna Brzoza-Kolorz