Violetta Kulik: Panie Profesorze, „Czeska lekcja” to Pana nowa publikacja. Czy jest to kompendium wiedzy o Czechach i czeskiej historii?
Dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ: To nie jest książka stricte naukowa, lecz raczej swobodny esej, nie stroniący od osobistych wtrętów i uwag. Nie jest to także kompendium wiedzy o Czechach lub czeskiej historii. Ktoś szukający w niej sposobu pozyskania wiedzy o kraju naszych południowych sąsiadów, srodze się zawiedzie, bo dostanie jedynie pewien wycinek tejże. Zadanie moje było bowiem skromne: zaprezentowanie polskiemu czytelnikowi tych fragmentów z dziejów „Pepików” i charakterystycznych dla nich sposobów reagowania na wydarzenia polityczne, które pomogą zrozumieć, dlaczego przy ograniczonych środkach i możliwościach, potrafili bardzo często ugrać nieporównanie więcej, niż my. Celem jest naświetlenie ich realizmu politycznego i skonfrontowanie go z polskim modus operandi.
Violetta Kulik: Chce Pan pokazać rodakom, że „inna polityka jest możliwa”?
Dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ: Tak, taka nawet bardziej opłacalna, że na ataki historii spuszczanej z łańcucha można reagować inaczej, że można reagować lepiej…
Violetta Kulik: Czego możemy się spodziewać po przeczytaniu tej książki?
Dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ: Dla Czechów naświetlone w książce epizody z ich historii mogą się wydawać banalne i oczywiste. Gdyby kiedyś sięgnęli po tę książkę, pewnie westchnęliby: „No i co w tym interesującego?”. Dla polskiego czytelnika konfrontacja metod prowadzenia polityki przez czeskich liderów, może okazać się nie tylko szokująca, ale nawet pożyteczna. Dla tego efektu zadałem siebie trud napisania tego eseju, w nadziei, że kolejne pokolenia naszych rodaków nie będą popełniać wciąż tych samych błędów, tkwiąc w toposach wtłoczonych do ich głów przez przodków, literaturę, panią od polskiego i pana od historii. Że mając wiedzę o tym, jak radzą sobie z polityką nasi południowi sąsiedzi, zadadzą sobie pytanie: a może tym razem postąpmy po czesku?
Violetta Kulik: Esej obejmuje „komparatystykę” dziejów Polaków i Czechów na przestrzeni tysiąca lat, ale szczególna uwaga poświęcona jest XIX i XX wiekowi.
Dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ: Pokazuje jak w podobnych warunkach historycznych obie populacje zachowywały się skrajnie różnie – z pożytkiem dla naszych południowych sąsiadów i ze szkodą dla nas.
Violetta Kulik: Spotkania autorskie umożliwiają pisarzom bezpośrednią interakcję z czytelnikami. Czy zaplanowana jest promocja książki?
Dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ: Zapraszam do lektury książki oraz do udziału w premierowym spotkaniu promocyjnym, które odbędzie się 28 stycznia 2025 r. o godzinie 18.00, w „Miejscowniku” (Katowice, ul. Warszawska 28).
Violetta Kulik: Serdecznie dziękuję za rozmowę.
dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ
Zdjęcie: archiwum prywatne