Od kwietnia 2022 roku do kwietnia br. na Uniwersytecie Śląskim realizowany jest projekt badawczy, w którym testowany jest model wsparcia udzielanego na poziomie lokalnym dzieciom, uczniom i ich rodzinom, we współpracy różnych sektorów: edukacji, zdrowia, pomocy rodzinie i zabezpieczenia społecznego. Jednym z działań w ramach projektu było przeprowadzenie badań dzieci i młodzieży z wykorzystaniem opracowanych przez uczelnie narzędzi, by na podstawie ich wyników opracować działania wspierające i sprawdzić skuteczność udzielonego wsparcia. Uzyskane wyniki posłużą opracowaniu systemowych rozwiązań, które podniosą jakość i zapewnią dostępność wsparcia oferowanego dzieciom i ich rodzinom blisko miejsca zamieszkania.
Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Śląski we współpracy z innymi uczelniami: Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
W dniach 15-16 kwietnia 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt: „Model Wsparcia Międzysektorowego – strategie i wyzwania”, która będzie również transmitowana on-line na Kanale You Tube (z tłumaczeniem na język migowy).
Organizacja i realizacja „Projektu innowacyjno-wdrożeniowego w zakresie oceny funkcjonalnej” Umowa nr MEiN/2022/DWEW/1070; Finansowane ze środków Ministra Edukacji.
Parterem wydarzenia jest Muzeum Śląskie
Koordynator projektu: prof. dr hab. Zenon Gajdzica