Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Naukowcy z UŚ badają, jak zielona i cyfrowa transformacja zmieniają rynek pracy w Europie

22.04.2025 - 14:53 aktualizacja 23.04.2025 - 10:01
Redakcja: violettakulik

Transformacja energetyczna europejskich regionów, a w tym województwa śląskiego to złożony i wielowymiarowy proces, który należy rozpatrywać nie tylko w kategoriach zmian technologicznych i gospodarczych, ale również głębokich przemian społecznych, kulturowych i tożsamościowych.

Właściwej diagnozie i kreowaniu rozwiązań w tym zakresie służyć ma realizacja międzynarodowego projektu mInimize coSts and mAximize Benefits in the transitionary European regional Labour markets (ISABEL), w którym Polska reprezentowana jest przez badaczy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr. hab. Rafała Mustera, prof. UŚ, dr. Łukasza Trębaczowskiego i dr. hab. Grzegorza Gawrona.

ISABEL to projekt badawczy Horizon Europe poświęcony zrozumieniu i zarządzaniu trendami w zakresie tworzenia i likwidacji miejsc pracy (job creation & job destruction – JCD) na europejskich rynkach pracy.

W miarę jak automatyzacja, sztuczna inteligencja i zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju zmieniają rynek pracy, ISABEL stara się wspierać sprawiedliwe i efektywne zmiany w zatrudnieniu, łącząc badania socjologiczne, modelowanie ekonomiczne, analitykę opartą na sztucznej inteligencji oraz zaangażowanie regionalnych interesariuszy.

Opracowane nowatorskie i innowacyjne narzędzia pozwolą decydentom i przedsiębiorstwom przewidywać zmiany na rynku pracy i podejmować proaktywne działania w celu rozwoju regionalnych gospodarek determinując szeroki rozwój społeczny.

Główne cele ISABEL to dostarczenie decydentom i badaczom  innowacyjnych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji umożliwiających:

  • analizy trendów w zakresie tworzenia i likwidacji miejsc pracy (JCD) w różnych regionach i grupach społeczno-ekonomicznych.
  • identyfikowanie głównych czynników wpływających na odporność rynku pracy i niedobory umiejętności w kontekście zielonych i cyfrowych transformacji.
  • generowanie praktycznych informacji na temat tego, jak wspierać zrównoważony wzrost zatrudnienia, przekwalifikowywać pracowników do przyszłych stanowisk i tworzyć zrównoważoną politykę rynku pracy.
  • opracowanie strategii przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji pracowników, zapewniających sprawiedliwą i inkluzywną transformację dla grup zagrożonych wykluczeniem.

 

Więcej szczegółowych informacji o projekcie:

https://isabelproject.eu/

https://www.facebook.com/isabelhorizon

plakat

return to top