Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Altana – rotunda wzorowana na słynnej cieszyńskiej rotundzie

14.05.2021 - 17:14 aktualizacja 14.05.2021 - 17:14
Redakcja: AJS
Tagi: 50 lat UŚ w Cieszynie

Obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie postanowiliśmy upamiętnić budując na terenie cieszyńskiego kampusu obiekt małej architektury, który przez lata przypominałby o rocznicy powołania Filii UŚ. Ponieważ kampus jest integralną częścią miasta Cieszyn, inspiracją była słynna cieszyńska Rotunda Św. Mikołaja z XI wieku, która jest najstarszym murowanym obiektem sakralnym na terenie Śląska Cieszyńskiego i jednym z najstarszych zabytków budownictwa polskiego. W 1995 roku została uwieczniona na banknocie polskim o nominale 20 zł.

Altana, którą wykonali pracownicy Działu Administracyjno-Gospodarczego Kampusu Cieszyn z czasem porośnie bluszczem i stworzy uroczy zakątek wypoczynkowy. Oficjalne oddanie obiektu do użytku nastąpiło 12 maja 2021 roku podczas inauguracji obchodów 50-lecia Filii w Cieszynie. Wstęgę przecięła burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.