Rektor powołał nowe władze dziekańskie Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji ze względu na rezygnację z funkcji dziekana dr hab. Krzysztofa Marka Bąka, prof.UŚ. Zgodnie z uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego nr 345 z 24 stycznia 2023 roku na funkcję dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ powołana została dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ. Od 1 lutego 2023 roku wydziałem kierować będą również: dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ – prodziekan ds. nauki i twórczości artystycznej, dr Ilona Fajfer-Kruczek – prodziekan ds. kształcenia i studentów oraz dr hab. Natalia Pawlus, prof. UŚ – prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.
Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji
Antropolożka kultury, badaczka społeczności zróżnicowanych językowo, kulturowo i wyznaniowo.
Specjalizuje się w antropologii lingwistycznej, folklorystyce, ekologii kulturowej. Związana zawodowo z cieszyńskim wydziałem Uniwersytetu Śląskiego od 2000 roku. W latach 2012 – 2016 pełniła funkcję prodziekana ds. promocji i współpracy ze środowiskiem lokalnym. Pracę naukową realizuje w oparciu o badania terenowe na Śląsku Cieszyńskim, w jego historycznych granicach, oraz w serbskim Banacie. Analizuje językowe konstruowanie obrazu świata, transmisję tekstów kultury w środowiskach wieloetnicznych oraz wpływ polityki na społeczności lokalne.
Prodziekan ds. nauki i twórczości artystycznej
Etnomuzykolożka, folklorystka, pedagożka, instrumentalistka w klasie skrzypiec.
Obecnie pełni funkcję Dyrektora Instytutu Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji. Jest również dyrektorem jednostki uniwersyteckiej Centrum Badań Interdyscyplinarnych nad Folklorem Karpat.
Bierze udział w licznych konferencjach, seminariach i warsztatach w kraju i zagranicą, gdzie propaguje folklor muzyczny Śląska Cieszyńskiego. Od 20 lat prowadzi badania związane z tym regionem (folklor muzyczny mniejszości polskiej na Zaolziu i górali śląskich w Trójwsi, przekształcenia folkloru muzycznego we współczesności).
Prodziekan ds. kształcenia i studentów
Pedagożka specjalna, socjoterapeutka, terapeutka pedagogiczna, badaczka wykluczenia społecznego i sytuacji wybranych grup defaworyzowanych społecznie.
Z cieszyńskim wydziałem związana od czasów studenckich, a od 2006 roku zatrudniona na stanowisku badawczo-dydaktycznym. Współautorka programów studiów pedagogicznych i działań w zakresie jakości kształcenia. Zaangażowana w działania społecznie na rzecz osób potrzebujących, społeczności akademickiej, a także współpracy instytucjonalnej – jako ekspert.
Posiada bogate doświadczenie zawodowe w pracy edukacyjnej i terapeutycznej z osobami z niepełnosprawnością i niedostosowaniem społecznym.
Prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem
dr hab. Natalia Pawlus, prof. UŚ
Artystka, zajmuje się grafiką warsztatową – w szczególności linorytem – oraz rysunkiem i malarstwem.
Od 2008 roku pracuje na macierzystej uczelni – Uniwersytecie Śląskim, prowadzi pracownię grafiki oraz jest opiekunem Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Drzeworytników i Linorytników „DEHA”. Brała udział w ponad trzystu wystawach w Polsce i za granicą. Wystawy indywidualne: Polska, Meksyk, Chiny, Czechy i Włochy. Laureatka nagród i wyróżnień w kraju i poza zagranicami. W roku 2020 została stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Stypendium dla wybitnych młodych naukowców”.
Od roku 2017 współpracuje z Uniwersytetami w Chinach, gdzie prowadzi wykłady i zajęcia artystyczne ( MIADA / Modern Internation Art & Design Academy, Chongqing, oraz Zhengzhou University of Aeronautics, Art Design College, Zhengzou).