„W ciszy”. Wystawa Lidii Rozmus

27.09.2022 - 10:11, aktualizacja 27.09.2022 - 10:11
Redakcja: nk

W dniach 12 października–30 listopada br. w holu głównym CINiB-y będzie prezentowana wystawa Lidii Rozmus zatytułowana „W ciszy”. Wernisaż odbędzie się 12 października o godz. 17.00.

Tytuł wystawy – „W ciszy” (po japońsku 静けさに - shizukesa ni) – zainspirowany jest trzema „książkami do pisania” Lidii Rozmus („Republika Kreciej Góry”, „W ciszy”, „Mała planeta”). Wystawa zaprasza do wspólnej wędrówki w poszukiwaniu upragnionej ciszy na zboczach wyimaginowanej Republiki Kreciej Góry, w sentencjach mądrych ludzi, na naszej planecie i w nas samych. Na wystawie znalazły się sumi-e, haiga, haiku, haibum i haibunga, gatunki literackie i techniki malarskie związane ze sztuką i estetyką japońską.

Lidia Rozmus: graficzka, nauczycielka, historyczka sztuki, autorka haiga i sumi-e oraz poetka haiku. Ukończyła historię sztuki na UJ, następnie studiowała malarstwo w School of the Art Institute w Chicago. Jest autorką i projektantką kilkunastu książek z haiku i haigą po angielsku, polsku i japońsku. Jej sumi-e i haiga były wystawiane w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Włoszech, Australii i Polsce. Uczy, wykłada i demonstruje swoją sztukę w galeriach, szkołach i na konferencjach haiku na całym świecie. Była współorganizatorką dwóch międzynarodowych konferencji haiku w Krakowie oraz Haiku North America 1999 - Evanston, Illinois. Pełni też funkcję redaktor artystycznej w amerykańskim magazynie – „Modern Haiku” (od 2002 do chwili obecnej). W 2019 roku otrzymała Cultural Achievement Award Japan-America Society of Chicago. Mieszkała w Chicago w stanie Illinois od 1980 roku. W 2021 roku wróciła do Krakowa.