Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Debata: „Cóż po humanistach w czasie marnym?”

06.10.2021 - 16:22, aktualizacja 03.11.2021 - 19:04
Redakcja: nk

22 października 2021 roku o godz. 17:00 Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na debatę na temat obecnej sytuacji humanistyki i jej roli oraz perspektyw na przyszłość. Parafrazując słynne pytanie retoryczne Friedricha Hölderlina, chcemy wspólnie zmierzyć się z pytaniem: „Cóż po humanistach w czasie marnym?” Czy pandemia jest rzeczywiście „czasem marnym” dla humanistyki? Jak wyobrażamy sobie rzeczywistość akademicką (i nie tylko akademicką), która nastanie po obecnym kryzysie?

Zaproszenie do dyskusji przyjęli specjaliści z poszczególnych dyscyplin, w których prowadzone są badania humanistyczne w Uniwersytecie Śląskim. To naukowcy wyjątkowi także dlatego, że zostali wybrani spośród wiodących badaczy w kraju, a tego wyboru dokonały same Instytuty WH pragnące uhonorować ich dorobek, dotychczasowe związki z Uniwersytetem Śląskim, jak również wpływ na rozwój badań w Polsce i za granicą. W rozmowie z nimi będą mieli okazję wziąć udział przedstawiciele środowiska akademickiego z Uniwersytetu Śląskiego i zaproszeni goście.

W gronie zaproszonych dyskutantów są:

Dr hab. Katarzyna Bazarnik, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

Prof. dr hab. Adam Chmielewski (Uniwersytet Wrocławski)

Prof. dr hab. Ewa Domańska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Dr hab. Krzysztof Moraczewski, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. Ryszard Nycz (Uniwersytet Jagielloński)

Dr hab. Tomasz Wicherkiewicz, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

 

Spotkanie ma charakter otwarty, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i obostrzenia sanitarne wymagane jest wcześniejsze, imienne zgłoszenie chęci udziału w debacie. Planujemy także transmisję z debaty na uczelnianym kanale YT. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do Biura Organizacyjnego Wydziału Humanistycznego UŚ, do pani dr Kamili Czai – na adres: kamila.czaja@us.edu.pl.

 

Debata odbędzie się w auli B1.1. w budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach. Dyskusję poprowadzą: dr Magdalena Wołek z Instytutu Filozofii WH oraz prof. dr hab. Leszek Drong, prodziekan ds. badań naukowych Wydziału Humanistycznego UŚ.

return to top