Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Jak sprawić, by w naszej społeczności żyło się lepiej?

09.05.2025 - 10:45 aktualizacja 09.05.2025 - 10:48
Redakcja: nk
Lista rozwiązań, które mogą poprawić jakość życia w akademiku - wypisana na różowym ekranie, który trzyma stojąca za nim osoba.

Wyobraź sobie życie wśród ludzi, którzy dbają o otoczenie, są uprzejmi i zaangażowani we wspólną przestrzeń, wspierają się wzajemnie i wiedzą, że mogą liczyć na zainteresowanie i sąsiedzką pomoc. Brzmi jak utopia? A może jest to działanie możliwe do zrealizowania, tylko wymaga zaangażowania członków społeczności lokalnej?

Co każdy z nas może zrobić, aby w miejscu zamieszkania, w społeczności, w której żyjemy, wszystkim funkcjonowało się łatwiej?

  1. Uprzejmość

Uśmiech i dobre słowo potrafią zdziałać cuda. Wymiana grzeczności powoduje też, że przestajemy być anonimowi, a więc pojawia się szansa na nawiązanie relacji. A od relacji krótka jest droga do znajomości wspierającej dobrostan psychiczny nasz i naszego znajomego. Czyż nie bezpieczniej mieszkać w miejscu, w którym ma się znajomych?

  1. Dbanie o wspólną infrastrukturę i przestrzeń

Porządek, szanowanie dóbr wspólnych oraz zwracanie uwagi na otaczające nas sprzęty i urządzenia sprawia, że wszystkim funkcjonuje się łatwiej.

  1. Informowanie siebie nawzajem

Nie tylko o tym, że planujemy remont czy też małe spotkanie towarzyskie, warto informować. Jeśli jakieś nasze działania mogą zakłócić zwykły rytm funkcjonowania innych osób, dobrze jest o tym uprzedzić. Wówczas każdy będzie mógł dostosować swoje plany.

  1. Zwracanie uwagi na sąsiadów i mało znanych mieszkańców

Zauważenie to pierwszy krok – potem potrzeba tylko trochę odwagi, by zagadnąć, szczególnie gdy mamy wrażenie, że ktoś może potrzebować pomocy. Z takich z pozoru prostych działań może wyniknąć duże i wartościowe dobro.

  1. Szanowanie zasad wspólnego funkcjonowania

O tym, żeby nie śmiecić, nie hałasować w czasie ciszy nocnej, nie tarasować ciągów komunikacyjnych – czyli myśleć też o innych – wiemy. Czasem tylko zapominamy, warto więc od czasu do czasu sobie przypomnieć.

Dobre relacje w najbliższym otoczeniu znacząco wpływają na nasz dobrostan. Czujemy się bezpieczniej i pewniej; wiemy, że w razie potrzeby możemy liczyć na drobną pomoc; mamy do kogo zagadać. Warto więc przestrzegać zasad wspólnego funkcjonowania i zwracać uwagę na osoby z najbliższego otoczenia. Nie tylko w akademiku 😉

Przypominamy, że w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach działają bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne. Wszystkie osoby studiujące mogą z nich korzystać, umawiając się poprzez wiadomość na adres psycholog@us.edu.pl. Szczegółowe informacje o pomocy psychologicznej znajdują się w zakładce „Pomoc psychologiczna na UŚ” na naszej stronie. Serdecznie zapraszamy!

return to top