Konkurs dla fanów fotografii i nauki Wiki Science Competition – ostatnie dni zgłoszeń

14.12.2021 - 12:26, aktualizacja 14.12.2021 - 12:26
Redakcja: nk
zdjęcie przedstawia trzymany w dłoni telefon komórkowy, na ekranie którego widnieje logo Wikipedii

Wikimedia Polska ogłasza nową edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition, skierowanego do wszystkich pasjonatów fotografii oraz nauki. Został on stworzony właśnie z myślą o tym, żeby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z siedmiu kategorii konkursowych:

1. Ludzie nauki, czyli naukowcy podczas pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii „Kobiety w nauce” oczekiwane są szczególnie fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).
  2. Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne i elektronowe, skany z sond itp.
  3. Media niefotograficzne, pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3D i inne.
  4. Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które stanowią jedną całość.
  5. Natura, czyli organizmy żywe i rośliny – także z ogrodów botanicznych i makrofotografie.
  6. Astronomia.
  7. Kategoria ogólna, obejmująca wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Wszystkie zdjęcia i materiały trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii.

Fotografie przyjmowane są do 20 grudnia br. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wikipedii.