„Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska” – czerwcowy Zagłębiowski Czwartek

07.06.2024 - 12:50, aktualizacja 07.06.2024 - 12:50
Redakcja: nk

Zagłębiowska Mediateka, Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na ostatni przed wakacjami Zagłębiowski Czwartek, który odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11).

Tym razem przewrotnie rozmowa będzie dotyczyć… Śląska! Gościem wydarzenia będzie dr Dariusz Zalega, autor książki Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska, którą – dzięki Studenckiej Księgarni Językowej – będzie można zakupić na spotkaniu w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.

Chachary opowiadają marignalizowaną i przemilczaną historię regionu. Bez większego teoretyzowania, ale i ze szczyptą refleksji. Śląsk zawsze był wykorzystywany, jeśli nie przez lokalnych arystokratów, to przez Polskę czy Niemcy. Autor przygląda się historii regionu od samego początku, aż po czasy współczesne. Wydobywa to, co pozostaje w cieniu historii, niemniej pozostaje konkretne, dające się udowodnić, dzięki statystykom i wydarzeniom, w tym mikrohistoriom.

„Chachar” to wedle słownika łobuz, nicpoń, włóczęga czy nędzarz. Nic przyjemnego, ale może jest dobrym symbolem tego, co nie pasuje do oficjalnej, dominującej narracji? Zalega oddaje głos biedującym chłopom, wykorzystywanym robotnicom, przepracowanym górnikom czy buntującym się pracowniczkom. Opisuje przemiany, kierat ciężkiej pracy oraz strajki i walki o niezależność i sprawiedliwość społeczną.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu mogą zapisać się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzić Zagłębiowską Mediatekę w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).