Polszczyzna w Zagłębiu Dąbrowskim – wrześniowy Zagłębiowski Czwartek

18.09.2024 - 11:04, aktualizacja 18.09.2024 - 11:04
Redakcja: nk

Zagłębiowska Mediateka, Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na pierwszy w nowym sezonie Zagłębiowski Czwartek. Tym razem spotkamy się w Pałacu Schoena w Sosnowcu (ul. Chemiczna 12), by porozmawiać o… języku zagłębiowskim. Jaka jest polszczyzna w Zagłębiu? Czy można mówić o gwarze zagłębiowskiej? Na te i inne pytania odpowie nasza gościni – prof. UŚ dr hab. Katarzyna Wyrwas. Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Prof. Wyrwas jest językoznawczynią. Od 2004 roku kieruje Poradnią Językową UŚ (www.poradniajezykowa.pl), zajmuje się też popularyzacją wiedzy o języku polskim i poprawnej polszczyźnie, wygłaszając wykłady w szkołach różnego typu oraz biorąc udział w pracach jury konkursów ortograficznych i poprawnościowych w regionie. Publikowała felietony na tematy kulturalno-językowe w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym „Śląsk”, występowała także w audycji pt. „Krótko mówiąc. Radiowa Poradnia Językowa” w katowickim Radiu eM.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu mogą zapisać się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzić Zagłębiowską Mediatekę w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).