Przed nami III edycja Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia – wydarzenia dla osób zainteresowanych zagadnieniami, które dotyczą doskonalenia i monitorowania jakości kształcenia, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych oraz kształcenia zdalnego.
W programie znalazło się wiele aktywności zaplanowanych dla osób studiujących, w tym prowadzone przez Akademicką Sieć Równości i Bezpieczeństwa (ASBiR).
W środę 23 października szczególnie zapraszamy na szkolenia:
- Rozumienie języka prawnego jako języka regulaminów i decyzji wydawanych na uczelni w sprawach indywidualnych (w tym podstawy stosowania KPA) – szkolenie pozwoli Wam lepiej zaznajomić się z podstawowymi zasadami języka prawnego.
- Wpływ realizacji ustawowych praw na jakość kształcenia i szerzej na zmianę uczelni na lepsze (w tym istota ankietyzacji) – podczas szkolenia dowiecie się, jakie uprawnienia w procesie kształcenia Wam przysługują oraz w jaki sposób z nich korzystać, aby rzeczywiście poprawiały efektywność Waszego kształcenia.
- Akademickie instytucje i procedury wsparcia realizacji praw osób studiujących i przygotowujących rozprawy doktorskie – szkolenie zwiększy Waszą świadomość w zakresie możliwych form zwracania się o radę i pomoc na uczelni.
- Postępowania dyscyplinarne w pigułce – za co i dlaczego uczelnia może karać osoby studiujące i przygotowujące rozprawy doktorskie – szkolenie pozwoli Wam nabyć wiedzę i świadomość w zakresie istoty i procedury postępowań dyscyplinarnych.
- Samorząd studencki i organizacje akademickie jako organizacje strażnicze i współtworzące polityki uczelniane – liderki i liderzy środowiska studenckiego i doktoranckiego dowiedzą się, jak wpływać na bieżące funkcjonalnie uczelni wyższych oraz na długofalowe kształtowanie ich polityk.
Z kolei w czwartek 24 października szczególnie zapraszamy na:
- Spotkanie Rady Młodych Europejskiego Miasta Nauko Katowice 2024 – dlaczego Katowice to dobre miejsce do studiowania? Czym kampus śląski zachwyca studentów przyjeżdżających w ramach programu Erasmus+? – osoby uczestniczące przekonają się, dlaczego warto studiować w Katowicach.
- Uroczystą Inaugurację Kongresu w Muzeum Śląskim – osoby uczestniczące w panelu, reprezentujące uczelnie z różnych krajów, opowiedzą o najskuteczniejszych sposobach wspierania mobilności międzynarodowych, a także podzielą się doświadczeniami i sprawdzonymi rozwiązaniami w tym zakresie.
UWAGA! Z myślą o tym, żeby ułatwić Wam udział w aktywnościach kongresowych, możecie ubiegać się o usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach.
Kongres odbywać się będzie od 23 do 25 października. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak na wszystkie aktywności obowiązuje rejestracja poprzez formularz.
Tegoroczny Kongres – organizowany w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 – będzie świetną okazją do dzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia, efektami międzynarodowych projektów edukacyjnych, a także innowacjami dydaktycznymi z powodzeniem wdrożonymi przez polskie i zagraniczne uczelnie. Ważna dla Kongresu jest również idea Uniwersytetów Europejskich realizowana przez wiele polskich uczelni. Inne kluczowe zagadnienia dotyczą podwójnych dyplomów studiów, dyplomów europejskich, mobilności studenckich i pracowniczych, a także budowania silnych partnerstw międzynarodowych wokół strategicznych aspektów kształcenia.
Pełny program Kongresu można znaleźć na stronie iceq.pl.
Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia są uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki:
- Uniwersytet Śląski w Katowicach,
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Wydarzenie jest dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.