Zaproszenie JM Rektora UŚ do składania postulatów Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego

06.02.2024 - 09:58 aktualizacja 06.02.2024 - 09:58
Redakcja: nk
pióro na kartce papieru

Szanowni Państwo,

Drogie Studentki,

Drodzy Studenci,

Wszystkie Osoby kształcące się w Uniwersytecie Śląskim,

Uniwersytet Śląski w dniu 27 marca 2024 r. będzie gospodarzem spotkania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka z rektorami i osobami studiującymi w uczelniach województwa śląskiego. To dobry moment, aby przedstawić ministrowi opinie i postulaty odnoszące się do wszystkich problemów dotyczących studiowania, które Waszym zdaniem powinny zostać wysłuchane i rozwiązane przy wspólnym zaangażowaniu uniwersytetu i ministerstwa. Są wśród nich prawdopodobnie regulacje odnośnie do stypendiów socjalnych, a także rosnących kosztów mieszkań, transportu, wyżywienia i podstawowych usług, które skłaniają Was do podejmowania pracy, a przez to ograniczają możliwości czerpania w pełni z życia studenckiego.

Już teraz zapraszam Was do bezpośredniego udziału w spotkaniu, a wcześniej do nadsyłania postulatów, które wspólnie przedłożymy ministrowi (na adres e-mail: glos.studencki@us.edu.pl).

Zanim porozmawiamy o nich z ministrem, wcześniej spotkajmy się w naszym UŚ-owym gronie, aby się wzajemnie wysłuchać i przedyskutować, co może zrobić dla studentek i studentów uniwersytet, a do czego potrzebować będziemy pomocy ministerstwa lub lokalnych władz. Chciałbym omówić z Wami m.in. możliwość i potrzebę budowy domów studenckich w centrum Katowic oraz rozszerzenia usług wsparcia socjalnego oferowanych w Uniwersytecie. Będzie to też okazja do przedstawienia Wam projektów Europejskiego Miasta Nauki tworzonych przez osoby studiujące i dla nich – w tym m.in. fundusz na granty studenckie, uniwersytecki budżet obywatelski dla osób studiujących oraz program rozwoju proponowany przez Radę Młodych Miasta Nauki. Programy te zostaną uruchomione w najbliższych dniach dzięki funduszom, które przekazał Uniwersytetowi na te cele Sejmik Województwa Śląskiego i Metropolia.

Spotkajmy się 27 lutego 2024 r. o godzinie 13.00 w nowym uniwersyteckim budynku spinPLACE przy ul. Bankowej 5, w Klubie Rawa na poddaszu (spotkanie ma charakter otwarty dla wszystkich studentek i studentów UŚ). Tego dnia przed południem nastąpi oficjalne otwarcie tego miejsca, które powstało z myślą o stworzeniu dla wszystkich członkiń i członków wspólnoty UŚ przestrzeni do spotkań, integracji, wygodnej pracy indywidualnej i zespołowej.

Chciałbym, abyście poczuły/poczuli, że studiować w Uniwersytecie Śląskim oznacza mieć wpływ nie tylko na swoje osobiste życie, ale na to, aby Wasz uniwersytet i region stały się prawdziwie przyjazne dla młodych ludzi.

Z serdecznymi pozdrowieniami

prof. dr hab. Ryszard Koziołek