Szkoła Doktorska

Jak przygotować indywidualny plan badawczy?

14.07.2021 - 23:21 aktualizacja 15.07.2021 - 15:39
Redakcja: Ryszard Knapek
Tagi: indywidualny plan badawczy, IPB
W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące sposobu przygotowania indywidualnego planu badawczego zespół Szkoły Doktorskiej przygotował praktyczny przewodnik wspierający realizację tego zadania. Dokument zawiera także opis procedury składania IPB, sprawozdania z realizacji IPB i jego aneksowania. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Nie jest to oficjalny dokument, ale opisana w nim procedura jest obowiązująca. Praktyczne rady i odpowiedzi na pytania mogą być zmieniane i uzupełniane.

Jak przygotować indywidualny plan badawczy

Najważniejsze informacje na temat IPB, a także formularze wszystkich dokumentów dostępne są na stronie indywidualny plan badawczy.

Procedura zatwierdzania IPB w roku akademickim 2020/2021

1. Doktorant przygotowuje IPB we współpracy z promotorem.
  2. Najpóźniej do 13 września doktorant przesyła przygotowany i uzgodniony z promotorem dokument do odpowiedniego koordynatora obszarowego (https://us.edu.pl/szkola-doktorska/86-2/). IPB należy przesłać mailem wformie pliku tekstowego otwartego na modyfikacje.
  3. Koordynator albo zgłasza uwagi i przesyła dokument do poprawy, albo informuje o jego zaakceptowaniu. Na poprawki doktorant ma nie więcej niż 7 dni.
  4. Doktorant drukuje zaakceptowany przez koordynatora IPB, podpisuje go, daje do podpisu promotorowi i dostarcza w wersji papierowej do biura Szkoły Doktorskiej (bezpośrednio, pocztą, przez kancelarię UŚ lub do skrzynki przy wejściu do budynku). W tej formie dokument musi być złożony nie później niż do 30 września.
  5. IPB zostaje zaopiniowany przez koordynatora i zatwierdzony przez dziekana.
  6. Dokument jest archiwizowany w biurze. Doktorant na życzenie otrzymuje skan gotowego dokumentu.

Uwaga dotycząca terminów

Doktoranci, którzy rozpoczęli kształcenie w Szkole Doktorskiej w innym terminie niż 1 października, składają IPB w tym samym terminie co pozostali, a więc do 30 września, i podlegają tym samym procedurom, ponieważ dokument ten stanowi podstawę do zaliczenia pierwszego roku kształcenia i przystąpienia do pierwszego etapu oceny ewaluacyjnej.

Sprawozdanie z realizacji IPB

1. Sprawozdanie z realizacji IPB należy złożyć do 30 września.
  2. Złożenie sprawozdania (konieczne są daty przy wszystkich podpisach) nie może nastąpić wcześniej niż zatwierdzenie IPB.
  3. Sprawozdanie wymaga podpisu wszystkich promotorów. Nie jest ono w żaden sposób zatwierdzane przez Szkołę Doktorską, ale jest przedmiotem oceny komisji ewaluacyjnej.