Szkoła Doktorska

Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach została utworzona 14 maja 2019 roku. Pierwszy rocznik doktorantów rozpoczął kształcenie 1 października 2019 roku. Zadaniem Szkoły Doktorskiej jest kształcenie doktorantów na Uniwersytecie Śląskim. Jej najważniejszym celem jest to, aby doktoranci przygotowali bardzo dobre rozprawy doktorskie i byli przygotowani do uczestnictwa w życiu akademickim i społecznym zarówno jako badacze, nauczyciele akademiccy jak i specjaliści i sprawni administratorzy wiedzy. Ten cel szkoła realizuje przez prowadzenie kształcenia na wysokim poziomie we współpracy z wydziałami UŚ, a także przez wsparcie administracyjne i merytoryczne doktorantów. Najważniejsze aspekty tego wsparcia to:

• wybór doświadczonego i przygotowanego do pracy dydaktycznej promotora
  • organizowanie współpracy międzynarodowej
  • pomoc doktorantom w pozyskiwaniu środków na badania i mobilność
  • organizowanie różnych form aktywności, takich jak szkoła letnia, otwarte wykłady i konferencje naukowe
  • działania mające na celu popularyzację nauki, przede wszystkim upowszechnienie informacji na temat badań prowadzonych przez doktorantów

Podstawy prawne funkcjonowania Szkoły Doktorskiej

Najważniejszym aktem regulującym działanie Szkoły Doktorskiej jest:

• Regulamin Szkoły Doktorskiej, stanowiący załącznik do uchwały nr 430/2019 z dnia 24-09-2019 Senatu UŚ – link do uchwały

Ponadto Szkoła Doktorska działa w oparciu o:

Obszary i dyscypliny kształcenia

Szkoła kształci doktorantów w tych wszystkich 21. dyscyplinach naukowych, w których Uniwersytet Śląski ma prawo nadawania stopnia doktora. Na potrzeby organizacji kształcenia, dyscypliny zostały podzielone na trzy duże obszary, łączące kilka dziedzin nauki:

1. obszar nauk humanistycznych, nauk teologicznych i sztuki, obejmujący dyscypliny:
    • filozofia,
    • historia,
    • językoznawstwo,
    • literaturoznawstwo,
    • nauki o kulturze i religii,
    • nauki teologiczne,
    • sztuki filmowe i teatralne,
    • sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki;
  2. obszar nauk ścisłych i przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych, obejmujący dyscypliny:
    • informatyka techniczna i telekomunikacja,
    • inżynieria materiałowa,
    • matematyka,
    • nauki biologiczne,
    • nauki chemiczne,
    • nauki fizyczne,
    • nauki o Ziemi i środowisku;
  3. obszar nauk społecznych, obejmujący dyscypliny:
    • nauki o komunikacji społecznej i mediach,
    • nauki o polityce i administracji,
    • nauki prawne,
    • nauki socjologiczne,