Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Szkoła Doktorska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Doktorantka UŚ zwyciężczynią konkursu „Three Minute Thesis® (3MT®)”

21.11.2023 - 14:06 aktualizacja 28.11.2023 - 13:08
Redakcja: dianapasek
Tagi: konkurs, Sylwia Giza, Three Minute Thesis® (3MT®)

Mgr inż. Sylwia Giza, doktorantka z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, wygrała 6. regionalną edycję konkursu „Three Minute Thesis® (3MT®)”.

To ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej na licencji Uniwersytetu Queensland w Australii. Na Śląsku został zorganizowany po raz szósty. Zadaniem uczestników konkursu, doktorantek i doktorantów reprezentujących różne dyscypliny naukowe, jest zaprezentowanie tematyki związanej ze swoją pracą doktorską w sposób, jak najbardziej przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Muszą to zrobić w ciągu 3 minut i nie mogą korzystać z żadnych rekwizytów lub pomocy naukowych, oprócz jednego statycznego slajdu wyświetlanego przez cały czas ich prezentacji.

Organizatorem śląskiej edycji konkursu jest Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Możliwość udziału w konkursie mają doktoranci i doktorantki śląskich uczelni oraz oddziałów Polskiej Akademii Nauk zlokalizowanych w województwie śląskim, jak też doktoranci realizujący swoje prace w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

W finale konkursu, który odbył w piątek 18 listopada 2023 roku w Gliwicach, wzięło udział 10 osób reprezentujących Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Śląski. Zwyciężczynią została doktorantka z Uniwersytetu Śląskiego – Sylwia Giza. Jej wystąpienie pt. „Wiem, że mnie obserwujecie! Reklama cyfrowa vs. prywatność” poświęcone zostało zobrazowaniu problemu ochrony danych osobowych w profilowaniu na potrzeby reklamy internetowej. W swojej prezentacji doktorantka UŚ, będąca inżynierem i magistrem prawa, ujęła dwie perspektywy związane z profilowaniem: techniczną i prawną. Zaprezentowała skalę tego zjawiska oraz wskazała trudności, jakie pojawiają się w przypadku prób jego prawnej regulacji.

Sylwia Giza jest doktorantką w Szkole Doktorskiej UŚ. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą przetwarzaniu danych osobowych w procesie doboru spersonalizowanej reklamy internetowej, pod opieką naukową dr. hab. Mariusza Jagielskiego, prof. UŚ.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: Znamy laureatów śląskiej edycji Three Minute Thesis 2023 (polsl.pl).

Mgr inż. Sylwia Giza
Sylwia Giza, doktorantka z Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Fot. archiwum prywatne

return to top