Nowy Regulamin obowiązuje wszystkich doktorantów od 1 października 2022 roku, we wszystkich sprawach, z wyjątkiem tych rozpoczętych przed 1 października (np. ocena śródokresowa zainicjowana we wrześniu).
Główne zmiany wobec poprzedniego regulaminu:
1. Oceny
Rezygnacja z ocen za zajęcia – odtąd obowiązuje tylko „zaliczony” i „niezaliczony”. W przypadkach, kiedy konieczne jest wystawienie średniej ocen, „zal” traktowne jest jako 5, a „nzal” jako 2.
2. Zawieszenie kształcenia
Zawieszenie kształcenia na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego – doprecyzowanie postępowania:
- automatyczne przedłużenie obowiązków wynikających z Indywidualnego planu badawczego
- wymóg indywidualnego ustalenia warunków, na jakich doktorant wraca po zawieszeniu, jeżeli zawieszenie nie obejmuje pełnego roku akademickiego
- obowiązek złożenia pod koniec zawieszenia oświadczenia o kontynuowaniu kształcenia – pod rygorem skreślenia
Urlopy – przedłużenie terminu złożenia rozprawy
- dodanie do katalogu przypadków, które umożliwiają przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej o „wystąpieniem innych losowych zdarzeń uzasadniających przedłużenie kształcenia”
- wprowadzenie terminu „urlop” dla tych przypadków przedłużenia, które nie są związane z przedłużającymi się badaniami naukowymi
- wprowadzenie wniosku o urlop
- wymóg indywidualnego ustalenia warunków, na jakich doktorant wraca po urlopie, jeżeli zawieszenie nie obejmuje pełnego roku akademickiego
- umożliwienie doktorantowi do rezygnacji z otrzymywania stypendium w trakcie trwania urlopu (dzięki czemu będzie go otrzymywał dłużej po urlopie)
- obowiązek złożenia pod koniec urlopu oświadczenia o kontynuowaniu kształcenia – pod rygorem skreślenia
4. Zakres obowiązków doktorantów – zmiany:
- obowiązek złożenia projektu grantowego – uzupełnienie zapisu o zdanie „W szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza w przypadku realizowania projektu promotorskiego lub doktoratu wdrożeniowego, dziekan może zwolnić doktoranta z obowiązku składania wniosku indywidualnego.”
- zapisanie obowiązku zapoznawania się z informacjami otrzymywanymi ze Szkoły Doktorskiej: zamieszczanymi na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej i wysyłanymi bezpośrednio drogą mailową.
5. Skład komisji ewaluacyjnej doktoranta
Umożliwienie włączania do składu komisji jednej osoby posiadającej co najmniej stopień doktora. Przewodniczący komisji i jeden członek spoza UŚ muszą mieć co najmniej stopień doktora habilitowanego
6. Opieka merytoryczna
Uproszenie procedury zmiany promotora. Wniosek o odwołanie promotora może złożyć doktorant lub promotor. Wcześniej osoba występująca z wnioskiem musiała przedstawić nowego kandydata na promotora. Obecnie po odwołaniu promotora następuje procedura jak przy pierwszym powołaniu (wniosek doktoranta poparty opinią rady dyscypliny).