Szkoła Doktorska

Redakcja: Ryszard Knapek
Tagi: doktorat, rekrutacja, T4E, T4EU

Doktorant na Uniwersytecie Śląskim w ramach T4EU Phd Tracks

Uniwersytet Śląski w Katowicach inicjuje nową ścieżkę kształcenia doktorantów w ramach konsorcjum uniwersytetów europejskich Transform4Europe. Osoby przyjęte do projektów ramach T4EU PhD Tracks” będą doktorantami Uniwersytetu Śląskiego, ale część swoich zadań będą realizować na partnerskich uczelniach konsorcjum Transform4Europe, pod opieką tzw. advisorów (doradców) – pracowników naukowych tamtych uczelni, którzy będą wspierać doktoranta i promotora w przygotowaniu rozprawy doktorskiej.

Każdy doktorant będzie miał jednego lub kilku doradców, a co za tym idzie – część swojego kształcenia spędzi na zagranicznych europejskich uczelniach, na przykład w Alicante (Hiszpania), Trieście (Włochy), Pirmorskiej (Słowenia) lub Kownie (Litwa).

Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025

Nabór do właśnie się rozpoczął i potrwa do 31 maja. W tym roku Uniwersytet Śląski uruchomił aż 10 pilotażowych projektów:

1. Experimental remediation techniques of the soil and water environment in the area of groundwater pollution sources (nauki o Ziemi i środowisku), promotor: dr hab. Dominika Dąbrowska, prof. UŚ.
2. The role of spontaneous vegetation in shaping soil micro-food webs and carbon sequestration on mineral extraction areas (nauki biologiczne), promotor: dr hab. Gabriela Woźniak, prof. UŚ.
3. Understanding the Role of ABA in Climate Resilience through Alternative Splicing in Barley (nauki biologiczne), promotor: dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ.
4. Narratives of Transformation (literaturoznawstwo), promotor: dr hab. Paweł Tomczok, prof. UŚ.
5. Technē and Epistēmē in the 21st Century. The Impact of Digital Technologies on Knowledge Production and Humanistically-Oriented Epistemologies (filozofia), promotor: dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ.
6. New materials for medical applications (inżynieria biomedyczna), promotor: dr hab. Grzegorz Dercz, prof. UŚ.
7. Early detection of side spine curvature in children by using thermovision (inżynieria biomedyczna), promotor: Prof. dr hab. inż. Armand Cholewka.
8. Procedural generation of artistic patterns (informatyka), promotor: dr hab. Krzysztof Gdawiec, prof. UŚ.
9. Protecting vulnerable entities in the time of digital transformation (nauki prawne), promotor: dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ.
10. Life with intelligent machines. Robot cultures in hybrid societies (nauki o kulturze), promotor: dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ.

Zasady rekutacji

Pełny opis wszystkich projektów wraz z wymogami stawianymi przed kandydatami znaleźć można na stronie Szkoły Doktorskiej – ogłoszenia o otartych naborach.

Rekrutacja jest dwuetapowa – najpierw komisja ocenia dokumenty przedstawione przez kandydatów, a potem zaprasza wybrane osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowy mogą odbywać się online.

Rejestracja i przesyłanie dokumentów odbywa się w systemie rekrutacyjnym IRK: https://irk2.us.edu.pl/.

Opłata rekrutacyjna: 400 zł.

Rozstrzygnięcie naborów nastąpi do 17 czerwca.

Rozstrzygnięcie