Strefa dostępności przy Uniwersyteckiej 4

08.10.2021 - 11:26 aktualizacja 14.10.2021 - 13:39
Redakcja: kajastruzyk

Wydział Humanistyczny zlokalizowany przy Uniwersyteckiej 4 stanowi jedno z głównych wejść na Plenerowe Miasto Nauki nad Rawą w 5 edycji Śląskiego Festiwalu Nauki.

W dziedzińcu Wydziału Nauk Humanistycznych zlokalizowana została strefa dostępności, która ma promować empatię i wrażliwość na osoby z niepełnosprawnościami i te, które są inne. Inne nie znaczy gorsze!

• Pokaz_ 621 Staniesz się na chwilę osobę niewidomą! Poznasz techniki orientacji z laską dla niewidomych, wypróbujesz sporty osób niewidomych
  • Pokaz _463 Weźmiesz udział w eksperymencie, który pokaże ci jak działa twój wzrok.
  • Pokaz_613 Zrozumiesz jak to jest nie słyszeć i poznasz techniki i technologii komunikacji z osobami, które nie słyszą!
  • Pokaz_634 Nauczysz się jeździć na wózku inwalidzkim! Poznasz miejską przestrzeń z innej perspektywy!
  • Pokaz_ 609 Poznasz osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które zadziwią cię tym jak są samodzielne i szczęśliwe!
  • Pokaz_ 703 Dowiesz się jak można zarządzać swoją karierą! Jak odkryć swoje potencjały i przekroczyć ograniczenia!
  • Pokaz_674 Znajdziesz przestrzeń wyciszenia przyjazną osobom ze spektrum autyzmu!
  • Pokaz_674 Spotkasz osoby, które pomogą ci zrozumieć swoją wyjątkowość, doradzą rodzicom jak pokonać trudności rozwojowe i jak skorzystać ze wsparcia pedagogów i terapeutów.

Wszystkie stanowiska prowadzone są przez samorzeczników – osoby z niepełnosprawnością, które chcą podzielić się z uczestnikami festiwalu swą unikalną perspektywą.

Dostępność to nie tylko strefa, ale wręcz główne przesłanie Śląskiego Festiwalu Nauki! Powstał on bowiem po to, by nauka stała się dostępna dla wszystkich. Nie wyobrażamy więc sobie sytuacji, w której osoby niestandardowe stają się z niego wykluczone. To ludzie niestandardowi często popychają myśl naukową i techniczną naprzód. Mamy świadomość, że przełomy w nauce, medycynie czy technologii często powstają jako odpowiedź na konkretną ludzką potrzebę, ograniczenie, niepełnosprawność, a potem korzystają z niej wszyscy.  Doceniając więc osoby ze szczególnymi potrzebami wciąż pracujemy na rozwijaniem dostępności Śląskiego Festiwalu Nauki.

Pomyśleliśmy o:

• Dostępności przestrzeni dla osób poruszających się na wózkach i z wózkami dziecięcymi,
  • Tłumaczeniach na język migowy,
  • Pętlach indukcyjnych wspierających słyszenie osób w aparatach słuchowych,
  • Przeszkoleniu wolontariuszy z zasad kontaktu i wspierania osób z niepełnosprawnościami,
  • Transporcie wewnętrznym dla tych, którym trudniej pokonać dalsze odległości,
  • Punkcie w którym można przewijać i nakarmić niemowie,
  • Punkcie w którym osoby ze spektrum autyzmu mogą się wyciszyć z nadmiaru bodźców i otrzymać pomoc w zrozumieniu swojej wyjątkowości.
  • Stworzeniu strefy dostępności, w której można przekraczać stereotypy, doświadczać świata z innej perspektywy, otrzymać wsparcie gdy niepełnosprawność ogranicza ludzki rozwój i możliwości

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem Śląskiego Festiwalu Nauki.