Tytuł profesora dla Joanny Dembińskiej-Pawelec

12.03.2024 - 13:19 aktualizacja 12.03.2024 - 13:21
Redakcja: am

Postanowieniem z dnia 29 lutego 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk humanistycznych dr hab. Joannie Dembińskiej-Pawelec z Instytutu Polonistyki UŚ.

Świeżo nominowanej pani profesor gratulacje składają władze Wydziału i Instytutu.

Profesor Joanna Dembińska-Pawelec ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. W roku 1998 obroniła doktorat o poezji Stanisława Barańczaka, którego promotorem był prof. Ireneusz Opacki. Prowadzi badania z zakresu poezji współczesnej, genologii oraz interferencji literatury i sztuki, interesuje się zagadnieniami rytmu poetyckiego. Opublikowała m.in. książki:  Światy możliwe w poezji Stanisława Barańczaka (1999),  Villanella. Od Anonima do Barańczaka (2006),  „Poezja jest sztuką rytmu.” O świadomości rytmu w poezji polskiej dwudziestego wieku (Miłosz – Rymkiewicz – Barańczak) (2010),  Arabeska. Szkice o poezji (2013),  Sens życia, sens wiersza. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka (2021). Wraz z profesorem Constantinem Geambaşu z Uniwersytetu w Bukareszcie przygotowała publikacje wyborów wierszy S. Barańczaka i A. Zagajewskiego tłumaczonych na język rumuński.

okulary leżące na otwartej książce