Książka tygodnia Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego

30.04.2021 - 13:32 aktualizacja 30.04.2021 - 13:32
Redakcja: am
Tagi: książka tygodnia, wydawnictwo UŚ

Sophie Mereau-Brentano (1770–1806) należała do nielicznego grona pierwszych profesjonalnych pisarek niemieckich. Dane jej było bowiem publikować pod własnym nazwiskiem, wydawać czasopisma czy pertraktować z wydawcami. Swoją pozycję na rynku wydawniczym zawdzięczała jednakże w dużej mierze wsparciu „kolegów” po piórze – Friedricha Schillera i Achima von Arnima.

Publikacja Sophie Mereau-Brantano. „Dyletantka” na weimarskim parnasie, pod redakcją dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, prof. UŚ i dr hab. Niny Nowary-Matusik, prof. UŚ przybliża czytelnikom tę mało znaną w Polsce autorkę epoki klasyczno-romantycznej i jej dwa utwory prozatorskie w przekładzie na język polski – powieść epistolarną Amanda i Eduard oraz opowiadanie Marie.

Opracowania monograficzne trzeciego tomu serii „Niemiecka Literatura Kobiet” nieprzypadkowo koncentrują się na tych aspektach twórczości Sophie Mereau-Brentano, które obrazują etapy jej rozwoju twórczego, wpływ pola kulturowego na kształtowanie się osobowości (Renata Dampc-Jarosz/Katowice), współpracę z Schillerem (Norbert Oellers/Bonn), współtworzenie historii literatury kobiet, w szczególności gatunku powieści epistolarnej (Karina Becker/Paderborn) oraz paradygmatach artystki i sztuki w autobiograficznej noweli Marie (Nina Nowara-Matusik/Katowice).

Przełożone w ramach projektu translatorskiego, w którym uczestniczyli pracownicy badawczo-dydaktyczni, studenci oraz doktoranci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, powieść Amanda i Eduard oraz opowiadanie Marie również podejmują motywy artystowskie, samorealizacji kobiet w ówczesnym społeczeństwie mieszczańskim, a także – lub przede wszystkim – nieustannego poszukiwania miłości i szczęścia. Więcej o publikacji: wydawnictwo.us.edu.pl/node/23433

Polecamy także pozostałe książki z serii „Niemiecka Literatura Kobiet”, w której ukazują się nieznane dotychczas polskim czytelnikom utwory literackie niemieckich pisarek, począwszy od roku 1800 aż po współczesność. Poszczególne tomy zawierają, oprócz przekładu wybranych utworów prozatorskich i poezji, monograficzne ujęcie twórczości pisarki, bibliografię przedmiotową i podmiotową oraz notę o edycji tekstów źródłowych. Dotąd wydaliśmy:

• otwierającą serię publikację Sophie Tieck-Bernhardi. Fantazje i marzenia (również pod redakcją dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, prof. UŚ i dr hab. Niny Nowary-Matusik, prof. UŚ) – więcej o publikacji: us.edu.pl/node/14903
  • oraz publikację Bettina von Arnim: „O Polsce” (pod redakcją dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, prof. UŚ i dr. Marka Krysia) – więcej o publikacji: us.edu.pl/node/17813.

otwarta książka, w tle stos książek