Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

„ARCHEOLOGICZNE PIĄTKI” – WYKŁAD 3: Sztuka egipska i jej najważniejsze zabytki w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie

06.12.2021 - 09:32, aktualizacja 06.12.2021 - 09:32
Redakcja: monikanowak

O wykładzie 3: Celem trzeciego wykładu cyklu jest wprowadzenie w tematykę sztuki egipskiej – z uwzględnieniem i prezentacją jej kluczowych zabytków znajdujących się w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie (https://www.mnw.art.pl/o-muzeum/galer/galeria-sztuki-starozytnej/).

 

Prelegent: dr Paulina Komar (Instytut Archeologii UKSW) – archeolog, historyk starożytności; koordynator ds. promocji i adiunkt w Instytucie Archeologii na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doktorat pt. „Consumption of Greek wines in Roman Italy” napisała w ramach międzynarodowego projektu “The Eastern Mediterranean from the 4th century BC until Late Antiquity”, finansowanego z FNP. Staż podoktorski realizowała w IA UJ w ramach grantu NCN pt. „Wina greckie w Italii: konsumpcja, dystrybucja oraz aspekty społeczne i ekonomiczne”. Autorka książki „Eastern wines on western tables: consumption, trade and economy in ancient Italy” (2021, wyd. BRILL). Otrzymała nagrodę Fulbright Senior Award 2020-21, a także stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka 21. edycji Nagród Naukowych tygodnika „Polityka”. Interesuje się konsumpcją wina, handlem i ekonomią w świecie starożytnym i bizantyjskim oraz amforami transportowymi produkowanymi w basenie M. Śródziemnego i M. Czarnego. Obecnie realizuje grant NCN pt. „Gospodarka rynkowa czy orientalny bazar? Charakter rzymskiej ekonomii na podstawie dystrybucji amfor w Italii”. Uczestniczyła w wykopaliskach w Peru, Sudanie, Czarnogórze, Gruzji, we Włoszech i na Cyprze. Współpracuje z Paphos Agora Project na Cyprze oraz Polsko–Gruzińską Ekspedycją Gonio–Apsaros w Gruzji.

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z organizatorem wykładów:

dr Agata Sowińska (agata.sowinska@us.edu.pl)

sztuka egipska

return to top