Festiwal Oblicza to nowa rozszerzona formuła festiwalu literackiego, który odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia
w 2017 roku.
Oblicza literatury i ich odbicia w różnych dziedzinach kultury – teatrze, filmie, muzyce i sztuce – to główny cel festiwalu, który jest okazją do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni kulturalnej oraz próbą odpowiedzi na pytanie o jego przyszłość.
Festiwal zgłębia stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki, dlatego w jego programie znajdują się spotkania autorskie, dyskusje panelowe, spektakle teatralne, seanse filmowe, koncerty i inne wydarzenia towarzyszące. W wielu z nich możemy spotkać pracowników naszego Wydziału oraz osoby z nim związane.
Harmonogram festiwalu
Wybrane wydarzenia
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna
Anna Cieplak jest jedną z najzdolniejszych pisarek młodego pokolenia. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej. Jest laureatką Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto”. W swoim dorobku ma również pozycje: „Zaufanie” (2015), „Lata powyżej zera”, (2017) oraz „Lekki bagaż” (2019). Znalazła się w gronie nominowanych do Literackiej Nagrody „Nike”. Nominację otrzymała za książkę “Rozpływaj się”. To mocna, wyrazista i aktualna powieść o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu – młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód.
Strona wydarzenia: Facebook
Miejsce: Sala Konferencyjna Pałacu Kultury Zagłębia (nr 218)
Prowadzący spotkanie: dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ
Prof. dr hab. Ryszard Koziołek – polski literaturoznawca, historyk literatury, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny, od 2020 roku rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o symbolice płci i przemocy”. Zajmuje się historią i teorią powieści nowoczesnej. Wydał również: „Zdobyć historię” (1999) i „Znakowanie trawy” (2011). Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na bilety.palac.art.pl
Strona wydarzenia: Facebook
Miejsce: Sala Konferencyjna Pałacu Kultury Zagłębia (nr 218)
Prowadzący spotkanie: Grzegorz Marcinkowski
„Panel Schulzowski” z udziałem prof. Józefa Olejniczaka będzie wprowadzeniem do spektaklu.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na bilety.palac.art.pl
Miejsce: Sala Konferencyjna Pałacu Kultury Zagłębia (nr 218)
Prowadzący spotkanie: dr Artur Madaliński
Andrzej Stasiuk – prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek Mury Hebronu, Dukla, Opowieści galicyjskie, Dziewięć, Jadąc do Babadag, Taksim, Dziennik pisany później, Grochów, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschód, Osiołkiem, Kroniki beskidzkie i światowe, Przewóz i innych. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2011), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na bilety.palac.art.pl
Strona wydarzenia: Facebook
Miejsce: Hol główny Pałacu Kultury Zagłębia (I piętro)
Prowadząca spotkanie: dr Magdalena Piotrowska-Grot
Jakub Żulczyk w 2006 zadebiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. (wznowioną w 2017 r.). Jest autorem tekstów dla magazynów „Exclusiv”, „Playboy”, wcześniej – „Machina”, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009) – był stałym felietonistą sobotniego wydania Dziennika-Kultura – jego autorska rubryka nosiła tytuł „15 minut sławy“. Rubryka była ponownie publikowana w tygodniku WPROST, przez blisko dwa lata.
Latem 2008 r., jako jedyny reprezentant Polski, Żulczyk wszedł do grupy finalistów corocznego konkursu Young Euro Connect – eseistycznej rywalizacji młodych europejskich pisarzy. Z całą grupą przez dwa tygodnie odbywał spotkania w niemieckich miastach i ośrodkach kultury.
W 2008 r. ukazała się jego druga powieść, „Radio Armageddon“ (wznowiona w 2015 r.) okrzyknięta „najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową”. Autora zaczęto porównywać do Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Williama Gibsona. „Radio Armageddon” przyniosło Żulczykowi popularność, książkę recenzowano w każdej gazecie codziennej, tygodniku, miesięczniku kulturalnym. „Radio Armageddon” zdobyło mu nominację do Paszportów „Polityki” 2008 roku. W 2014 roku spektakl na motywach powieści wystawiał wrocławski Teatr Współczesny.
Jesienią 2010 ukazała się trzecia powieść Autora, pt. „Instytut” (wyd. ZNAK, wznowiona w zmienionej wersji przez Świat Książki w 2016 roku). Powieść została zaadaptowana na scenę Teatru Opole (premiera styczeń 2022), a także ukazała się w wersji anglojęzycznej nakładem Legend Press w 2021 r. W latach 2011/12 ukazała się dwuczęściowa powieść dla młodzieży (young adult) pt. „Zmorojewo” i „Świątynia”. Obok powieści, ma na koncie także scenariusze serialu TV „BrzydUla“, dwa sezony serialu TV pt. „Belfer”, napisanego wraz z Moniką Powalisz, według własnego pomysłu, emitowanego przez Canal+ Polska od jesieni 2016 r., a także serial oryginalny pt. „Warszawianka”, stworzony dla HBO Polska (premiera sezonu I zapowiadana na 2022 rok). Ponowną nominację do „Paszportów Polityki” przyniosła autorowi powieść sensacyjna pt. „Ślepnąc od świateł” (wyd. Świat Książki, 2014 rok). Na podstawie tej powieści stacja HBO Europe wyprodukowała serial TV (wg scenariusza autorskiego) w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Premiera miała miejsce jesienią 2018, serial dostępny jest na całym świecie na platformie HBOGO. Powieść ukazała się w wersji angielskiej wiosną 2020, nakładem wydawnictwa Legend Press, Londyn oraz czeskiej, w wydawnictwie Promlutiv. W kwietniu 2017 r. ukazała się kolejna powieść Żulczyka, pt. „Wzgórze psów”, nakładem wydawnictwa Świat Książki. Powieść ukazała się w wersji rosyjskiej, w listopadzie 2021 r., nakładem wydawnictwa AST, St Petersburg. Trwają prace dewelopmentowe nad scenariuszem do serialu na podstawie tej powieści, autorami scenariusza są Jakub Żulczyk i reżyser Piotr Domalewski. W październiku 2019 wydano powieść pt. „Czarne słońce” (Świat Książki), a w styczniu 2021 – „Informacja zwrotna”. Książka zdobyła tytuł „książki roku 2021” serwisu kulturalnego www.granice.pl oraz zdobyła nominację do Bestsellerów Empiku 2021.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na bilety.palac.art.pl
Strona wydarzenia: Facebook
Miejsce: Sala Konferencyjna Pałacu Kultury Zagłębia (nr 218)
Prowadzący spotkanie: dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ
Ewa Lipska – poetka i felietonistka, redaktorka działu poezji Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), wicedyrektorka i dyrektorka Instytutu Polskiego w Wiedniu (1991–1997), członkini PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności, autorka wielu tomów poetyckich, tomu prozy oraz tomu: E. Lipska, T. Lem, Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy (2018), laureatka wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, PEN Clubu, Nagrody Literackiej „Gdynia”, nagrody poetyckiej Silesius, Wielki Ambasador Polszczyzny za rok 2021.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na bilety.palac.art.pl
Strona wydarzenia: Facebook
Miejsce: Hol główny Pałacu Kultury Zagłębia (I piętro)
Prowadząca spotkanie: dr Magdalena Piotrowska-Grot
Dorota Masłowska, pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka.
Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”. W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015, 2017 i 2020 roku ukazały się trzy zbiory jej felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść”, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem 2”.
Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W styczniu 2022 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego jej najnowsza książka pt. „Bowie w Warszawie”. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe”.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na bilety.palac.art.pl
Strona wydarzenia: Facebook