Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day) roku na Uniwersytecie Śląskim odbędą się różne wydarzenia, mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat jąkania oraz wsparcie dla osób z jąkaniem i giełkotem.
19 października 2024 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Uniwersyteckiej 4, odbędzie się seminarium Słuchanie ma moc (The Power of Listening), odzwierciedlające tegoroczny slogan ISAD.
Wydarzenie jest otwarte dla osób jąkających się i osób z giełkotem, ich rodzin, specjalistów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką jąkania i giełkotu.
Seminarium rozpocznie się wystąpieniem Bożeny Dudy, przewodniczącej Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
Dr hab. Katarzyna Węsierska, prof. UŚ, wygłosi referat pt. Komunikacja to więcej niż płynność, w którym podkreśli wieloaspektowy charakter komunikacji międzyludzkiej.
Następnie dr Monika Pakura i Joanna Szymczakowska podzielą się doświadczeniami dzieci z jąkaniem z pierwszej polskiej edycji Camp Dream. Speak. Live Poland, który odbywał się w lipcu tego roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Kolejnym punktem programu będzie wystąpienie Mai Pordzik i Justyny Szczypy, naświetlające jak Program InterACT pomaga zmieniać postawy społeczne wobec jąkania i osób z jąkaniem.
Tego dnia dr Agnieszka Płusajska-Otto i dr hab. Katarzyna Węsierska zaprezentują wstępne wyniki projektu Archiwum defaworyzowanych (Wyluzuj i pozwól nam się komunikować – posłuchajmy osób z jąkaniem i giełkotem).
Po południu holendersko-niemiecka specjalistka w dziedzinie logopedii Manon Spruit, poprowadzi warsztaty dla logopedów i studentów logopedii dotyczące interwencji logopedycznej w przypadku giełkotu.
Równolegle odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców dzieci jąkających się, moderowane przez Joannę Szymczakowską i dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ, z udziałem osób jąkających się, dające przestrzeń do otwartej dyskusji.
W tym samym czasie dzieci i nastolatki jąkające się będą mogły wziąć udział w warsztatach LOGOLAB łączy wszystkich – Witamy Superbohaterów!, prowadzonych przez dr Monikę Pakurę i Justynę Szczypę.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, osoby zainteresowane udziałem proszone są zarejestrowanie się – szczegóły na stronie współorganizatora: Fundacja Centrum Logopedyczne