26 kwietnia 2023 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego obchodzony będzie Dzień Luzofonii.
Motywami przewodnimi tegorocznego święta będą film, fotografia oraz sztuka w przestrzeni publicznej. Od godz. 10.00 do 15.00 będzie można wziąć udział w wykładach, wystawie fotograficznej pt. „My Lisbon Story” przygotowanej przez Stowarzyszenia Miłośników Portugalii w Katowicach, a uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli również rozwiązać przygotowany quiz.
Od godz. 16.00 do 17.00 odbędzie się webinarium dla lektorów języka portugalskiego. Poprowadzą je Ana Taveres oraz Carla Oliveira nt. „Novos recursos educativos da editora LIDEL para o Ensino de PLE”.
Tematy wykładów
- dr Jakub Jankowski, Uniwersytet Warszawski – „Dialogi z kinem portugalskim na pięciu przykładach”
Spróbujmy zastanowić się, co kryje się za historiami opowiedzianymi w pięciu wybranych filmach portugalskich. Nadgryźmy też nieco ich strukturę, może w niej również znajdziemy jakiś ciekawy mechanizm. Nie zdradzimy, o jakie filmy chodzi, tego dowiecie się na spotkaniu, ale jeden z nich to horror, drugi prawie adaptacja, trzeci legenda, czwarty fikcja historyczna, a piąty… zaraz, zaraz, o czym był ten piąty…?
- dr Agnieszka Tambor, Uniwersytet Śląski – „Dlaczego portugalskie filmy są mniej znane niż Cristiano Ronaldo?”
Ile portugalskich filmów potraficie wymienić? Ilu portugalskich filmowców znacie? Jakie portugalskie plenery filmowe przyciągnęły waszą uwagę w światowych hitach? Jeśli na którekolwiek z pytań nie potrafiliście odpowiedzieć, warto spotkać się, aby porozmawiać o tym, dlaczego niewiele wiemy o kinematografii jednego z najpiękniejszych krajów Europy. Czy kraj, który wydał na świat rewelacyjnych piłkarzy, nie radzi sobie na kinematograficznym rynku? A może portugalskie filmy są nieprzyjazne dla nieportugalskiego odbiorcy? Nad tymi i wieloma innymi pytaniami zastanowimy się wspólnie podczas wykładu.
- Marta Płachta, Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story” – „Portugalia (nie) obiektywnie – od Lizbony do Porto”
Jaki jest obraz Portugalii? Czy da się ująć na obrazie coś, co jest istnieniem, cały czas żyje i się porusza? Człowiek, krajobraz, pulsujące życie Miasta Światła, doświadczenia z ponad 800-letniej historii kraju. Kiedy myślę o Portugalii mam przed oczami uśmiechnięte twarze ludzi, których poznałam, piękno miast i przyrody, bogactwo kultury i historii. Wszystkie te obrazy można podsumować jednym zdaniem: Portugalia – kraj wart, by go poznać.
- dr Sylwia Klos oraz mgr Katarzyna Szusterowska, Uniwersytet Śląski – „Spacer ulicami portugalskich miast – portugalskie azulejos oraz współczesne murale”
Zapraszamy na nieśpieszną wędrówkę malowniczymi uliczkami Lizbony i Porto. Zatrzymajmy się na chwilę przed budynkami ozdobionymi tradycyjnymi portugalskimi „azulejos”, dzięki którym klimat danego miejsca wydaje się być jeszcze bardziej portugalski, pełen melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Doceńmy starania współczesnych artystów, którzy poprzez tworzenie artystycznych murali, zdobią teraźniejszość portugalskich przestrzeni miejskich. Warto wracać do Portugalii, jest tyle miejsc do odkrycia!