Luzofonia 2024

17.04.2024 - 14:54, aktualizacja 17.04.2024 - 14:54
Redakcja: am

Tegoroczna Luzofonia – wydarzenie promujące język portugalski oraz kulturę Portugalii – odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku o godz. 10.00 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Hasłem przewodnim będzie: „Madera – zielona perła oceanu”.

W tym roku wyruszymy na specjalną ekspedycję w poszukiwaniu skarbów na portugalskich wyspach (wykład dr Agaty Błoch, Polska Akademia Nauk / Uniwersytet Jagielloński), poznamy najciekawsze zakątki zielonej perły oceanu dzięki osobistym relacjom uczniów szkoły średniej na Maderze (Escola Básica e Secundária Padre Manuel Álvares), zobaczymy najpiękniejsze ujęcia krajobrazu (i nie tylko) z perspektywy polskiej fotograf Marty Płachty oraz dowiemy się, jak wygląda (nie)zwyczajne życie na wyspie Porto Santo (wykład dr Sylwii Klos, Uniwersytet Śląski).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie niezależna wystawa dotycząca budowy kolei w Brazylii przez polskiego konstruktora Teofila Witolda Wierzbowskiego „Jak Polak w Brazylii kolej budował…”.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

grafika informująca Luzofonii 2024