Zapraszamy na trzecią edycję święta każdej studentki i studenta kulturoznawstwa i kultur mediów na Uniwersytecie Śląskim!
28 kwietnia w murach Wydziału Humanistycznego odbędą się warsztaty dla licealistów, giełda projektów, projekcje i rozmowy, panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi oraz nocne seminarium filmoznawcze.
Wydarzenie jest szansą, by zaangażować się w życie studenckie i poznać specyfikę naszych kierunków studiów. Przede wszystkim stanowi jednak okazję, by lepiej się poznać i opowiedzieć o swoich pasjach.
Akcja animacja!
9.00–10.45: Drzewo pomysłów (przy wejściu głównym)
10.15–13.45: Akcja animacja (B1.hall)
11.00–13.45: Tworzenie piosenki (Aula im. Andrzeja Pawlikowskiego B1.1)
Giełda projektów studenckich
10.45–11.35: Zrozumieć ciałopozytywność (C0.37)
11.40–12.30: Topografie nostalgii (C0.37)
12.35–13.15: Ginące światy (C0.37)
Projekcje i rozmowy
10.45–12.00: Widmowa seria Katowic (C0.9.sala_kinowa)
12.10–12.50: Doświadczanie miasta (C0.9.sala_kinowa)
13.00–13.45: Rozmowa „Jak ciekawie opowiadać o mieście? Podcasty – videoarty – eseje” (C0.9.sala_kinowa)
Panel dyskusyjny
14.00–15.30: Kultura w pracy, praca w kulturze (Aula im. Andrzeja Pawlikowskiego B1.1)
Maratończyk
18.00–24.00: Na skraju zagłady: świat postapo w kinie akcji (C0.9.sala_kinowa)
Wystawa
Cały dzień: Genderowe przestrzenie w mieście. Płeć w życiu publicznym (B1.hall)
Warsztaty dla licealistów
11.00-12.30: Warsztaty recenzenckie (B1.35)
11.00-12.30: Warsztaty trendwatchingu (B1.36)
11.00-12.30: Warsztaty tworzenia artzinów (B1.34)
Drzewo pomysłów
Otwarte działanie animacyjne, podczas którego studenci wykonają “Drzewo pomysłów” – symbol kulturoznawstwa oraz kultur mediów, instalację artystyczną, przeznaczoną do komunikowania idei i pomysłów, przekazywania życzeń, organizowania spotkań z studentami i kadrą uniwersytecką.
Akcja animacja
Działania animacyjne o otwartym charakterze. Będą okazją do wzajemnego poznania się, aktywności twórczej i wykazania się wiedzą i poczuciem humoru.
Tworzenie piosenki
Jak aktywnie i ciekawie nabywać wiedzy o muzyce? Najlepiej samemu uczestniczyć w procesie jej tworzenia! Zapraszamy wszystkich na warsztaty, podczas których studenci kulturoznawstwa oraz kultur mediów połączą siły z praktykującymi oraz koncertującymi muzykami, by w kreatywnym, wspólnym działaniu skomponować oraz wykonać oryginalny utwór wokalno-instrumentalny. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby „na żywo” zobaczyć na czym polega oraz jak przebiega artystyczny proces twórczy.
Zrozumieć ciałopozytywność
Myślisz, że wiesz, o co chodzi? My też tak myśleliśmy… Ciałopozytywny – czyli jaki?? Czyli co?? Skąd pomysł na ciałopozytywność? Dlaczego teraz? Czy nam służy? Jak? Czy każdemu? Jak jest wykorzystywana? Kultura indywidualizmu, projekt-tożsamość, styl życia, kulturalizacja rynku / urynkowienie kultury, tożsamość marki … Grupa projektowa, która rozpracowuje ten temat, podzieli się swoimi obserwacjami i wnioskami, odkryciami i wątpliwościami, tym, co w ciałopozytywności zachwyca i tym, co rozczarowuje.
Topografie nostalgii
Prezentacja projektu, którego celem było zbadanie roli, jaką w audiowizualnej retromanii związanej z latami 80. i 90. pełnią konkretne zamknięte przestrzenie. Domek na drzewie, motel, centrum handlowe, chata w lesie, klub nocny, pokój dziecięcy, szkolny autokar czy dom strachów to miejsca, w których rozgrywa się akcja wielu scen kultowych filmów z epoki. Przywoływane we współczesnym kinie oraz serialach, przestrzenie te stanowią jeden z nośników nostalgii za minionymi czasami, niekiedy podlegając ciekawym reinterpretacjom. Efektem wędrówki po tych przestrzeniach było stworzenie przez uczestników projektu unikatowego Nostalgicznego atlasu filmowych topografii, który zostanie zaprezentowany na spotkaniu.
Ginące światy
W ramach projektu Ginące światy studenci zaangażowani w Akademię Interpretacji Dziedzictwa odkrywali historię miejsc, które odchodzą w zapomnienie. Zbierali opowieści o ginących zawodach, buszowali w archiwach zdobywając wiedzę o zapomnianych ruinach, spacerowali po centrach i obrzeżach miast szukając przestrzeni, które odkryją na nowo. Efektem ich działań był artzin opowiadający o upływie czasu i nieodwracalnych zmianach w miastach konurbacji górnośląskiej.
Widmowa seria Katowic
To jedyna szansa, żeby zobaczyć serię vodcastów Widmowa seria Katowic na dużym, kinowym ekranie! Tak o projekcie piszą jego twórcy i twórczynie: „Choć tkankę miejską często traktuje się jak coś stałego, materialnego, niezmiennego, chcielibyśmy pokazać, jak jest w istocie płynna i niejednoznaczna. Opowiadamy o miejscach, które zostały wyburzone lub stopniowo niszczeją; miejscach, które diametralnie zmieniły swoją funkcję oraz budynkach, które nie powstały lub dopiero powstaną, zmieniając przestrzenie, które dobrze znają mieszkańcy. Przyglądamy się tym elementom naszego dziedzictwa, które niegdyś były istotne, ale uległy zupełnemu rozmyciu, zapomnieniu. Próbujemy zmierzyć się z przeszłością, którą wymazaliśmy, wyburzyliśmy lub wyparliśmy z pamięci. Chcemy przywołać wspólnoty mieszkańców oraz instytucje, które w istotny sposób tworzyły to „nieobecne” dziedzictwo. Zwracamy też uwagę na to, jakie wartości i marzenia rządziły wyobraźnią naszych przodków i wyrażały się w postaci miejsc dzisiaj funkcjonujących wyłącznie jako widma”.
Doświadczanie miasta
Prezentacja projektów zrealizowanych w ramach zajęć Doświadczenie miasta. Celem zajęć było zbadanie jak przestrzeń miejska Katowic ukazuje się nam w codziennym doświadczeniu, jakie perspektywy otwiera przed mieszkańcem, przechodniem, turystą. W tkance miejskiej każdy fragment ma jakąś funkcję, odgrywa rolę w spektaklu życia miejskiego. Nawet miejsca porzucone i pozornie zapomniane są zakamarkami pamięci, niecodziennymi azylami. Opowiemy o przestrzeni Wam bliskiej, przestrzeni Waszych codziennych wędrówek, o tym co odczuwamy kiedy na chwilę się zatrzymamy.
Rozmowa „Jak ciekawie opowiadać o mieście? Podcasty – videoarty – eseje”
Spotkanie z twórcami projektów Widmowa seria Katowic i Doświadczanie miasta. Porozmawiamy o strategiach storytellingowych pozwalających tworzyć fascynujące opowieści o poprzemysłowych miastach. Przedyskutujemy także możliwości, które daje wykorzystanie różnych konwencji i mediów, takich jak podcasty, videoarty i eseje wizualne.
Kultura w pracy, praca w kulturze
Rozmówcami będą absolwenci studiów kulturoznawczych, których drogi zawodowe w mniejszym lub większym stopniu wiążą się z sektorem kultury i sektorem kreatywnym. Podzielą się własnymi doświadczeniami i opowiedzą o swoich wyborach. Odwiedzą nas po latach: Aleksandra Matuszczyk (Muzeum Miejskie Tychy), Michał Łyczak (wcześniej Radio Eska, później rzecznik prasowy UM Katowice, obecnie rzecznik prasowy Akademii WSB), Jola Sauer (właścicielka restauracji / klubu Królestwo, Szuflada 15, Galerii Furheart, organizatorka eventów), Marek Nowara (dyrektor GOK w Gostyni, były Radny Miasta Katowice, wcześniej pracował w IK Silesia Film i Stowarzyszeniu Inicjatywa).
Na skraju zagłady: świat postapo w kinie akcji
„Maratończyk” to cykl nocnych seminariów filmowych odbywających się w przestrzeni Wydziału Humanistycznego UŚ od 2017 roku z inicjatywy ówczesnych studentów i studentek kulturoznawstwa. Spotkania mają na celu integrowanie społeczności akademickiej, stwarzając warunki do wspólnej dyskusji o kinie i kontekstach okołofilmowych. Tym razem zapraszamy do udziału w nocnym maratonie filmowym, podczas którego porozmawiamy o tzw. kinie postapokaliptycznym. Przedzierając się przez pustynne tereny nagrodzonego sześcioma Oscarami „Mad Maxa” i miejską dżunglę kultowej „Ucieczki z Nowego Jorku”, zastanowimy się nad tym, w jaki sposób filmy akcji portretują nasze lęki przed zagładą. Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów kulturoznawstwa i kultur mediów. Zgłoszenia obecności prosimy nadsyłać do środy 27.04 na adres: michal.bednarczyk@us.edu.pl (ilość miejsc ograniczona!).
Genderowe przestrzenie w mieście. Płeć w życiu publicznym
Wystawa pokazuje relację przestrzeni fizycznej z płcią a konkretnie z jej wymiarem kulturowym (gender). Plakaty studentów kreatywnie obrazują jak przestrzenie „nasączają” się kulturą i jak kultura zaczyna się „wciskać” w przestrzeń fizyczną. Chodzi jednak tu głównie o podział przestrzeni ze względu na płeć. Przestrzeń, jak się okazuje, odgrywa ważną, jeśli nie zasadniczą, rolę w kształtowaniu różnic. Różnice są zawsze konstruowane w oparciu o przeżywaną geografię, klasa, gender nigdy nie działają poza przestrzenią, ale są powiązane z konkretnym i miejscami.
Warsztaty recenzenckie
Warsztaty skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą artystyczną i rozwijaniem dziennikarskich umiejętności w zakresie opisywania i analizowania jej wybranych zjawisk. Warsztaty mają charakter integracyjny – to znaczy, że nasi studenci pracować będą w małych zespołach wraz z zaproszonymi uczestnikami zajęć, opowiedzą też o własnych doświadczeniach dziennikarskich i odpowiedzą na pytania zainteresowanych.
Chcemy pokazać, jak wyglądają zajęcia praktyczne, w których uczestniczą studenci kulturoznawstwa – jak pracujemy i jak przygotowujemy się do współpracy z redakcjami kulturalnymi. Wspólnie przyjrzymy się najważniejszym formom wypowiedzi krytycznych – opowiemy o tym, co powinna zawierać dobra recenzja filmowa, teatralna czy literacka. Będziemy pracować nad własnymi tekstami, zainspirowanymi zainteresowaniami uczestników.
Warsztaty trendwatchingu
Uczestnicy warsztatu dowiedzą się, czym jest socjologia trendów, jak wyszukiwać i analizować te nowe tendencje w mediach, społeczeństwie czy po prostu w życiu codziennym. Najważniejszą część warsztatu będą stanowić studenckie prezentacje analiz trendów. Następnie wspólnie poszukamy podobnych, nowych obszarów działań czy zachowań i spróbujemy zastanowić się nad perspektywami ich rozwoju.
Warsztaty tworzenia artzinów
Warsztaty pozwalające wcielić się w twórców niszowych wydawnictw dotyczących kultury. Prowadzący opowiedzą jak zacząć swoją działalność, dadzą porady na co zwrócić uwagę w pierwszej fazie przygotowań artzina i zachęcą do kreatywnej współpracy.