Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

SPOTKANIA NAUKOWE Z CYKLU: LUDZIE – NAUKA – WPŁYW

10.05.2024 - 11:24, aktualizacja 10.05.2024 - 11:24
Redakcja: kajastruzyk

SPOTKANIA NAUKOWE Z CYKLU: LUDZIE – NAUKA – WPŁYW

Spotkania naukowe cyklu objął patronatem Dziekan Wydziału Humanistycznego

 prof. dr hab. Adam Dziadek

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia

temat: Gnostycyzm w Hollywood: z europejskiej akademii do amerykańskiej kultury popularnej

LINK DO SPOTKANIA 

 

o wykładzie: Na fali rozczarowania projektem Oświecenia dwudziestowieczni myśliciele, ezoterycy, artyści i twórcy kultury popularnej z rosnącą częstotliwością odwoływali się do gnostycyzmu – pojęcia odnoszącego się do zespołu późnoantycznych prądów filozoficznych o ukierunkowaniu mistycznym, które rozwijały się na terenie cesarstwa rzymskiego. Wykład ten będzie stanowił wprowadzenie do tego zagadnienia. Omówione w nim zostaną koncepcje trzech myślicieli kontynentalnych, którzy, oferując różne interpretacje gnostycyzmu, wnieśli oryginalny wkład do debat nad kondycją zachodniej nowoczesności i przyczynili się do ich dalszego rozwoju w Stanach Zjednoczonych – Hansa Jonasa, Carla G. Junga i Erica Voegelina. Następnie odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób wybrane filmy hollywoodzkie, powstałe u schyłku ubiegłego wieku, kontynuowały rozważania rzeczonych myślicieli, twórczo reinterpretując gnostycyzm za pośrednictwem środków filmowego wyrazu.

gość: dr Fryderyk Kwiatkowski – doktor filozofii, absolwent Faculty of Religion, Culture and Society – University of Groningen oraz Instytutu Filozofii – Uniwersytet Jagielloński. Jego zainteresowania skupiają się wokół recepcji późnoantycznych tradycji ezoterycznych w kulturze euroamerykańskiej, przede wszystkim w obszarze badań nad utopiami i dystopiami, a także związków z kulturą popularną. Publikował swoje badania w takich czasopismach jak “CLCWeb: Comparative Literature and Culture”, “Journal of Religion and Film,” “Gnosis: Journal of Gnostic Studies”. Link do rozprawy doktorskiej dra Kwiatkowskiego na stronie Uniwersytetu w Groningen, Holandia.

 

[SPOTKANIE 12 – PLAKAT]

 

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa; agata.sowinska@us.edu.pl). Spotkanie dostępne będzie zdalnie (MS Teams). Zapraszamy!

return to top