Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

SPOTKANIA NAUKOWE Z CYKLU: LUDZIE – NAUKA – WPŁYW

27.01.2025 - 08:58, aktualizacja 27.01.2025 - 09:02
Redakcja: kajastruzyk

Wszystko zostaje w rodzinie – uwagi na temat związków kazirodczych w starożytnym Egipcie

Istnieje rozpowszechnione przekonanie, że związki kazirodcze były powszechnie akceptowane w starożytnym Egipcie, zarówno w kręgach elit, jak i wśród zwykłych mieszkańców kraju nad Nilem. Związki kazirodcze miały być szczególnie popularne wśród członków rodziny królewskiej: faraon, na wzór boga Ozyrysa, miał poślubiać swe siostry, aby zachować czystość królewskiej krwi i tym samym wzmocnić swe prawa do tronu. Niektórzy władcy mieli posunąć się nawet do tego, by poślubić własne córki i małżeństwa te skonsumować. Nowsze badania pokazują jednak, że nie wszystko jest tak jednoznaczne, a niektóre interpretacje opierają się bardziej na dziewiętnastowiecznych przesądach niż na materiale źródłowym.

 dr Filip Taterka, egiptolog, znawca pisma hieroglificznego, adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sorbonne Université w Paryżu, autor licznych publikacji naukowych i tłumacz literatury egipskiej. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół egipskiej ideologii władzy królewskiej (szczególnie w czasach panowania Hatszepsut), wypraw do Puntu, pisma i piśmiennictwa kraju faraonów oraz obecności Egiptu w kulturze popularnej. Od kilku lat prowadzi również otwarte seminarium z metodologii badań nad starożytnością według autorskiego pomysłu. Od 2024 roku realizuje zajęcia z klasycznego języka egipskiego (hieroglifów) na kierunku mediteranistyka (Uniwersytet Śląski).

SPOTKANIE 15 – PLAKAT

Spotkania naukowe cyklu objął patronatem Dziekan Wydziału Humanistycznego

 prof. dr hab. Adam Dziadek

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa)

Spotkanie odbędzie się w sali C/0.38

W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

dr Filip Taterka

return to top