Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim

19.10.2023 - 11:42, aktualizacja 19.10.2023 - 11:54
Redakcja: am

Zapraszamy na spotkanie z prof. Michałem Pawłem Markowskim, które odbędzie się  3 listopada 2023 r. o godzinie 15:00 w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego (ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice) w auli B0.38 (im. Prof. Bajerowej).

Spotkanie będzie poświęcone najnowszej książce profesora „Interpretacja. TEKSTY ZEBRANE 1988 – 2023”.

Prowadzenie: Maciej Mazur (UŚ) oraz Dorota Kołodziej (UŚ).

Teksty zebrane 1988-2023, T. 1. Interpretacja

Pierwszy tom trzytomowego wydania tekstów Michała Pawła Markowskiego, które nie weszły do książek autorskich, zawiera rozprawy, recenzje, eseje, polemiki i glosy poświęcone teorii i praktyce interpretacji, powstałe w ciągu ostatnich 35 lat.

Tom zawiera także ważne przyczynki do studiów nad przekładem i krytyką literacką, niepublikowane eseje o związkach interpretacji z egzystencją oraz napisany specjalnie dla niniejszej edycji wstęp, po raz ostatni podejmujący pytanie czym – według autora – jest, a czym nie jest interpretacja.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie Wydawnictwa Słowo/obraz terytoria.

okładka książki Teksty zebrane 1988-2023, T. 1. Interpretacja

Okładka oraz opis książki pochodzą ze strony Wydawnictwa Słowo/obraz terytoria.

Michał Paweł Markowski

(ur. 1962) teoretyk literatury, tłumacz, eseista, felietonista. Od 2010 roku szef Wydziału Studiów Polskich, Rosyjskich i Litewskich oraz Katedry Języka Polskiego i Literatury na University of Illinois w Chicago. Research Professor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie do 2010 roku pracował jako fundator i dyrektor Centrum Studiów Humanistycznych. Współredaktor dwóch serii wydawniczych, Horyzonty nowoczesności (Universitas) oraz Hermeneia (Wydawnictwo UJ). Ekspert European Research Council (Bruksela) oraz National Endowment for the Humanities (Washington, D.C.).  Autor ponad dwudziestu książek poświęconych li¬teraturze, filozofii i polityce. Laureat Nagród: Kościelskich, Kazimierza Wyki, Aleksandra Brücknera, „Literatury na Świecie” i Ministra Edukacji Narodowej oraz Stypendium „Mistrz” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury Josepha Conrada od 2008. Mieszka w Oak Park, Illinois.