Otwarta kultura | Dzień Kulturoznawstwa i Kultur Mediów

11.05.2022 - 10:29, aktualizacja 12.05.2022 - 12:03
Redakcja: mn

28 kwietnia w murach Wydziału Humanistycznego miała miejsce trzeci edycja święta każdej studentki i studenta kulturoznawstwa i kultur mediów na Uniwersytecie Śląskim!

W ramach wydarzenia Otwarta kultura – Dzień Kulturoznawstwa i Kultur Mediów odbyły się warsztaty dla licealistów, giełda projektów, projekcje i rozmowy, panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi oraz nocne seminarium filmoznawcze. Wydarzenie było szansą, by zaangażować się w życie studenckie i poznać specyfikę tych kierunków studiów. Przede wszystkim stanowiło jednak okazję do lepszego poznania się i podzielenia swoimi pasjami.

Aktywności zostały podzielone na kilka bloków tematycznych. W ramach segmentu „Akcja animacja!” uczestnicy mogli podzielić się swoimi pomysłami, ideami, polecić innym swoje ulubione teksty kultury, a nawet – pod profesjonalnym okiem – skomponować utwór muzyczny i zapoznać się z artystycznym procesem twórczym.

Podczas „Giełdy projektów” studenci przedstawili owoce swojej pracy zespołowej nad interesującymi ich zagadnieniami, co stworzyło także przestrzeń do wymiany opinii i spostrzeżeń. Dyskusje odbywały się również podczas panelu dotyczącego pracy w kulturze z udziałem wyjątkowych gości – absolwentów studiów kulturoznawczych, którzy odnieśli sukces w sektorze kreatywnym i kultury.

W Sali kinowej odbyły się projekcje i rozmowy dotyczącej przestrzeni miejskiej, a późnym wieczorem „Maratończyk” – znana już inicjatywa nocnych seminariów filmowych odbywających się w przestrzeni Wydziału Humanistycznego UŚ od 2017 roku – tym razem na tapecie kino postapokaliptyczne.

Licealiści mieli okazję uczestniczyć w warsztatach recenzenckich, trendwatchingu czy tworzenia artzinów prowadzonych przez wykładowców i studentów kierunków kulturoznawczych.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa studentów pokazująca relację przestrzeni fizycznej z płcią, a konkretnie z jej wymiarem kulturowym (gender).

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

OTWARTA KULTURA | DZIEŃ KULTUROZNAWSTWA I KULTUR MEDIÓW