Badania socjologiczne opinii funkcjonariuszy polskiej Policji w kontekście wybranych wydarzeń społecznych – dr Monika Żak

16.11.2022 - 12:56 aktualizacja 16.11.2022 - 12:56
Redakcja: violettakulik

„Między współczuciem a powinnością. Badania socjologiczne opinii funkcjonariuszy polskiej Policji w kontekście wybranych wydarzeń społecznych” to temat wystąpienia dr Moniki Żak, podczas XVIII Zjazdu Socjologicznego w Warszawie.

Liczne kryzysy społeczne, z jakimi w ostatnich latach mamy do czynienia w Polsce sprawiły, że koniecznym stało się podjęcie refleksji nad poczuciem odpowiedzialności wobec siebie oraz społeczeństwa. Odpowiedzialność niejednokrotnie wyrasta na podłożu współczucia wyzwalając potrzebę przekucia go na konkretne działanie. Ogólnopolski Strajk Kobiet, pandemia Covid-19, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, wojna w Ukrainie – to najważniejsze – choć nie jedyne – wydarzenia, które sprawiły, że pojęcie odpowiedzialności i współczucia stały się szczególnie istotne. Podjęte badania mają na celu spojrzenie na omawiane zagadnienia z perspektywy grupy zawodowej, której wydają się one szczególnie bliskie – funkcjonariuszy Policji. Ich służba to niejednokrotnie trwanie między odpowiedzialnością a współczuciem, między obowiązkiem a powinnością, między rozkazami a przekonaniami. Materiał badawczy został pozyskany w drodze wywiadów pogłębionych przeprowadzonych z policjantami, którzy na co dzień doświadczają różnorakich dylematów nierzadko wynikających z konfliktu ról, wierności rocie ślubowania oraz indywidualnych przekonań. Tłem analizy stały się wybrane wydarzenia o charakterze ogólnopolskim, w które Policja – z racji swojego powołania – była zaangażowana w sposób bezpośredni.