International Human Rights Law – relacja z seminarium Międzywydziałowego Koła Naukowego Kultury i Prawa Azji

17.05.2022 - 08:10 aktualizacja 17.05.2022 - 08:20
Redakcja: Admin

W semestrze letnim roku akademickiego 2021/22, studentkom IV roku na kierunku Prawo: Marii Sikorze i Weronice Oszajcy – członkom zarządu Międzywydziałowego Koła Naukowego Kultury i Prawa Azji – udało się nawiązać kontakt ze studentami Law Society Uniwersytetu Hankuk of Foreign Studies z Seulu. Zapoczątkowana współpraca zaowocowała zorganizowaniem dwóch seminariów online z zamiarem ich kontynuacji w kolejnym roku akademickim. Pierwsze z nich odbyło się we wtorek 10 maja tego roku. Wydarzenie zostało poświęcone tematyce ochrony praw człowieka, ze zwróceniem szczególnej uwagi na trudną problematykę sytuacji prawnej osób dotkniętych kryzysem uchodźstwa. W spotkaniu uczestniczyły 54 osoby, w tym zarówno studenci z Polski, jak i z Korei Południowej. W ramach spotkania odbyły się trzy prelekcje, podczas których głos zabrali specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, tacy jak: prof. Cho Jung-hyun (Classification of refugees and about the North Korean defectors) i prof. Lee Hyunjung (The war against Ukraine International law and human rights perspectives) z Korei Południowej oraz prof. Barbara Mikołajczyk z Uniwersytetu Śląskiego (The common European asylum System in the light of a mass Influx and war refugees. The Polish perspective). Nawiązana współpraca będzie kontynuowana na różnych płaszczyznach w kolejnym roku akademickim. Studenci z obu uczelni są pełni zapału co do wspólnych przedsięwzięć, zarówno naukowych, jak i dydaktycznych. Gratulujemy i zachęcamy studentów z WPiA UŚ do współpracy!