Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wealth Management: Private Foundations – Comparative Perspective – cykl seminariów online – 23 stycznia-21 marca 2023

24.11.2022 - 12:54 aktualizacja 24.11.2022 - 12:54
Redakcja: Admin

Szanowni Państwo,

z przyjemnością chciałbym Państwa zaprosić na serię międzynarodowych seminariów naukowych poświęconych fundacjom prywatnym. Niewątpliwie ta instytucja prawna w Polsce oraz w innych krajach budzi rosnące zainteresowanie. Potencjalnie odpowiada ona bowiem na bardzo ważną potrzebę, jaką jest możliwość zaplanowania sukcesji w odniesieniu do przedsiębiorstwa i to na wiele pokoleń. Jest to zarówno istotne, jak i ciekawe zagadnienie z perspektywy teoretycznej, lokujące się na pograniczu prawa spadkowego i prawa handlowego, jak również coraz częściej pojawiające się w praktyce. Specyfika tego instrumentu prawnego oraz jego brak w prawie polskim powodują przy tym, że niewiele osób specjalizuje się w tym zakresie. Ponadto, trwają już od jakiegoś czasu prace legislacyjne nad wprowadzeniem do prawa polskiego fundacji rodzinnej, która ma być postacią właśnie fundacji prywatnej, co jeszcze bardziej aktualizuje potrzebę pełniejszego poznania tej problematyki.

Organizując tę serię seminariów, kierowaliśmy się właśnie dążeniem do zapełnienia rzeczonej luki. Uznaliśmy przy tym, że najbardziej wartościowe będzie poznanie perspektywy tych porządków prawnych, w których fundacje prywatne już uregulowano. Co interesujące, nawet pobieżne przyjrzenie się im dowodzi, że w poszczególnych systemach prawnych wdrożono istotnie odmienne modele fundacji prywatnej. Seminaria, jak mamy nadzieję, pozwolą poznać je wszystkie.

W skład cyklu seminariów, na które mam przyjemność Państwa zaprosić, będą wchodziły 4 spotkania, z których każde poświęcone zostanie jednemu systemowi prawnemu spośród następujących: Liechtenstein, Szwajcaria, Niemcy, Austria. Gośćmi – prelegentami będą wybitni naukowcy i praktycy zajmujący się na co dzień problematyką fundacji prywatnych. Udział w seminariach będzie łatwy – nie wymaga ani wcześniejszej rejestracji, ani żadnych opłat. Wszystkie seminaria będą w formie zdalnej, przy czym pozostaną w pełni interaktywne, tzn. będzie możliwość zarówno zadawania pytań prelegentom, jak i dyskusji. Seminaria będą prowadzone po angielsku. Są one zorganizowane w ramach realizacji grantu OPUS nr 2021/41/B/HS5/00857 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Plan seminariów jest intensywny. W załączniku pozwalam sobie przesłać go w komplecie, z uwzględnieniem wszystkich spotkań (od stycznia do marca 2023 r.). Przed każdym z seminariów będzie natomiast rozsyłane zaproszenie już bezpośrednio dotyczące tego seminarium.

W razie pytań zachęcam do kontaktu pod adresem privatefoundations@wpia.uw.edu.pl oraz zapraszam na stronę internetową projektu www.fundacjeprywatne.pl

Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab.  Konrad Osajda

Private Foundadtions

return to top