28.05.2023 - 11:40 aktualizacja 06.06.2023 - 11:47
Redakcja: redaktorkam

Gorąco zachęcamy do wysłuchania nagrania z wykładu

„The Court of Justice of the European Union and the Contemporary Challenges to European Integration – Rule of Law, New Technologies and More”,

który w kwietniu 2023 roku w NYU School of Law wygłosił I Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dr hab. Maciej Szpunar, prof. UŚ.

Nagranie dostępne jest na stronie NYU School of Law

Była to już XV edycja wykładu Emile’a Noëla na temat stanu Unii Europejskiej, które organizowane są rokrocznie z inicjatywy Jean Monnet Center for International and Regional Economic Law & Justice przy NYU School of Law

Spotkanie miało formę rozmowy między pierwszym rzecznikiem generalnym Maciejem Szpunarem a współdyrektorami Centrum Jeana Monneta, profesorami Grainne de Burca i J.H.H. Weilerem.

Niespokojne czasy stawiają przed europejską integracją nowe wyzwania. Niektóre z tych wyzwań znajdują odzwierciedlenie w orzecznictwie TSUE. Na pierwszy plan wysuwają się decyzje dotyczące granic zasady pierwszeństwa prawa unijnego, zwłaszcza w kontekście poszanowania tożsamości narodowej, niedawno ponownie kontekstualizowane, zwłaszcza na potrzeby debaty o praworządności i niezawisłości sądownictwa .

Oprócz tych długofalowych wyzwań UE musi również zmagać się z wpływem nowych technologii, zwłaszcza w obszarach prywatności i platform internetowych. Orzeczenia TSUE dotyczące retencji danych w komunikacji elektronicznej i funkcjonowania platform internetowych mają fundamentalne znaczenie dla integracji europejskiej w dobie cyfrowej.

Informacje o wydarzeniu dostępna na stronie.