ForumCooperante pt. „Horyzonty prawa pracy” – WPiA Uniwersytet Łódzki

19.03.2024 - 09:49 aktualizacja 19.03.2024 - 09:49
Redakcja: izabelamaculewicz

Zapraszamy Państwa do udziału w ForumCooperante pt. Horyzonty prawa pracy, którego celem jest zbudowanie płaszczyzny do dyskusji umożliwiającej konsolidację środowiska ekspertów, publicystów i naukowców specjalizujących się w szeroko rozumianym HR.

Rok 2024 to okazja do licznych podsumowań. Mija 50 lat od uchwalenia Kodeksu pracy i 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Równocześnie jest to czas, w którym słowa „sztuczna inteligencja” odmienia się przez wszystkie przypadki. Stoimy zatem przed wyzwaniem, aby wyciągając wnioski z tego, co było, mądrze kreować to, co czeka rynek pracy w najbliższym czasie. Dyskusjom w takim kierunku poświęcone będzie ForumCooperante.

ForumCooperante odbędzie się w dniu 22 maja 2024 r. (środa) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź).

Kontakt: forumcooperante@wpia.uni.lodz.pl lub https://cooperante.uni.lodz.pl/forumcooperante/

ForumCooperante ogniskować się będzie wokół 4 paneli dyskusyjnych, poświęconych wyzwaniom stojącym przed prawem pracy i zabezpieczeniem społecznym w kontekście:

• wejścia na rynek pracy pokolenia Z;
  • nowej formuły ubezpieczeń społecznych;
  • rozwoju technologii, które wpływają na sposób realizacji stosunku pracy;
  • dostosowywania polskiego prawa do zmian inicjowanych na poziomie UE.

Tematy dyskusji panelowych:

1. Stary Kodeks – młody pracownik

● Adaptacja Kodeksu pracy do młodych pracowników, czy adaptacja młodych pracowników do Kodeksu pracy?

● Czy różnice generacyjne mają istotny wpływ na kulturę pracy?

● Czy stosunek pracy zostanie wyparty przez alternatywne modele pracy?

2. Przyszłość prawa pracy w dobie nowych technologii:

● Jak wpłynie rozwój AI na aksjologiczne podstawy prawa pracy?

● Czy czeka nas era podporządkowania technologicznego i autonomizacji pracownika?

● Jak daleko sięga humanizacja pracy w świecie nowych technologii?

3. Przyszłość prawa pracy w dobie nowych technologii

● Jak wpłynie rozwój AI na aksjologiczne podstawy prawa pracy?

● Jak daleko sięga humanizacja pracy w świecie nowych technologii?

4. Ubezpieczenia społeczne. Quo vadis?

●Czy ubezpieczenia społeczne mają rację bytu w kontekście realiów społeczno-gospodarczych zupełnie różnych od tych, które istniały w momencie ich wprowadzenia?

● Jaka może być przyszłość ubezpieczeń społecznych w świetle rozwoju nowych technologii i informatyzacji?

●Jak wdrażane w ubezpieczeniach społecznych zmiany wpływają na zatrudniających i zatrudnianych i czy spełniają ich oczekiwania?

5. 20 lat w UE szanse i wyzwania dla polskiego prawa pracy

● Jak promowana przez UE koncepcja przemysłu 5.0 wpłynie na warunki i organizację pracy/relacje na rynku pracy?

● Czy jawność wynagrodzeń zmniejszy dyskryminację na rynku pracy/lukę płacową?

● Czy/Jak dyrektywa o pracy platformowej zmieni rynek pracy i losy dialogu społecznego w Polsce?

ForumCooperante to również płaszczyzna do stymulowania i promowania bieżącej działalności naukowo-doradczo-eksperckiej skoncentrowanej na HR, prawie pracy i zabezpieczeniu społecznym. Tworzymy dla Państwa niepowtarzalną możliwość nawiązania nowych kontaktów podczas godzinnej  Strefy Networkingowej (osoby zainteresowane prezentacją stoisk prosimy o kontakt: forumcooperante@wpia.uni.lodz.pl).

W ForumCooperante udział wezmą osoby:

• specjalizujące się w prawie pracy w swojej codziennej praktyce,
  • specjalizujące się w badaniu prawa pracy,
  • reprezentujące działy HR,
  • reprezentujące instytucje publiczne (m.in. PIP, ZUS),
  • reprezentujące portale i publikatory eksperckie z dziedziny HR.

Forum
Cooperante  otwierać będzie panel dedykowany prezentacji wyników badań naukowych Laureatek Nagrody Polskiej Sieci Naukowej Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Cooperante:

1) dr Kingi Moras-Olaś Laureatki w kategorii Doktorat Open Mind w tematyce: Środki przeciwdziałania nadużywaniu umów o pracę na czas określony w prawie polskim i niemieckim na tle prawa unijnego

2) dr Eweliny Kumor-Jezierskiej z zespołem: dr Justyny Czerniak–Swędzioł; dr Ewy Krzaklewskiej Laureatek w kategorii Innowatorzy prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w tematyce: Praca niewidzialna a wykonywanie obowiązków zawodowych w szkolnictwie wyższym

Informacje szczegółowe dotyczące udziału dostępne są na stronie wydarzenia.

Program spotkania dostępny jest pod poniższym linkiem: Program_Cooperante

Organizacja:

Michał Barański – Uniwersytet Śląski w Katowicach