Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Letnia Szkoła Viadrinicum 2024 Frankfurt

19.04.2024 - 14:59 aktualizacja 19.04.2024 - 14:59
Redakcja: izabelamaculewicz

Szanowni Państwo,

gorąco zachęcamy do aplikowania na Letnią Szkołę Viadrinicum 2024, która odbędzie się na Uniwersytecie Europejskim Viadrina w okresie 17 sierpnia – 1 września 2024 roku we Frankfurcie nad Odrą. Viadrinicum to organizowana co roku szkoła letnia dedykowana krajom Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej.

Szkoła koncentruje się na zagadnieniach urbanistycznych jako przestrzeni dla różnych praktyk (nie)uczenia się, prezentując różne sposoby poznawania, odczuwania i bycia/bycia razem.

Skierowana do studentów, młodych badaczy, działaczy społeczeństwa obywatelskiego, artystów i pracowników kultury. Szkoła skupia się na sposobach tworzenia infrastruktury edukacyjnej przez instytucje edukacji formalnej i pozaformalnej, a także ich potencjałowi w zakresie tworzenia różnorodnych i międzypokoleniowych społeczności.

Zgodnie z ideą empirycznego uczenia się, połączenie formatów akademickich i pozaakademickich pozwoli uczestnikom szkoły aktywnie badać możliwości dialogu między różnymi rodzajami wiedzy ze środowisk akademickich, społeczeństwa obywatelskiego i sztuki.

W praktyce szkoła oferuje możliwość przeprowadzania eksperymentów w ramach zaangażowanej społeczności lokalnej w sercu polsko-niemieckiego miasta partnerskiego Frankfurt nad Odrą-Słubice. Odbywa się to w ramach trzech warsztatów laboratoryjnych (Community.Lab, Doc.Lab, Planners.Lab), podczas których uczestnicy będą mogli opracować własne małe (zespołowe) projekty z pomocą trenerów z poszczególnych dziedzin.

Oprócz tego w ramach programu szkoły odbywają się spotkania przy okrągłym stole z naukowcami z Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich (ZOiS, Berlin), pokazy filmowe, wydarzenia publiczne i sesje Open Space, podczas których uczestnicy będą będą mieli szansę zaprezentować swoje prace. Wybrani kandydaci będą mogli otrzymać stypendium turystyczne. Koszty zakwaterowania zostaną pokryte przez organizatorów.

Możesz aplikować, jeśli spełniasz poniższe wymagania:

  • Jesteś studentem, doktorantem, działaczem organizacji pozarządowej lub artystą do 35 roku życia,
  • Interesujesz się transsektorowym i transdyscyplinarnym podejściem do zagadnień szkolnych,
  • Twoja znajomość języka angielskiego jest wystarczająca do aktywnego udziału w dyskusjach.

Szczegóły rekrutacji dostępne są w poniższym pliku.

return to top